Samoocena zużycia energii. Podręcznik dla MŚP

0
Fot. Shutterbug75 z Pixabay
Reklama

Na stronie internetowej gov.pl dostępny jest już „Podręcznik do samooceny zużycia energii dla małych i średnich przedsiębiorstw”. Zawiera m.in. pomocne informacje dotyczące zastosowania odnawialnych źródeł energii w MŚP.

Autorem podręcznika jest dr inż. Jacek Szymczyk. Serwis Rzeczypospolitej Polskiej informuje, że opracowanie to ma pomóc w uzyskaniu odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto zwiększać efektywność  energetyczną w przedsiębiorstwie oraz jakimi metodami się posłużyć, aby cel ten osiągnąć. Projekt sfinansowała Unia Europejska w ramach Programu Wspierania Reform Strukturalnych, a zrealizowany został przez Krajową Agencję Poszanowania Energii SA we współpracy z Komisją Europejską na rzecz Ministerstwa Klimatu.

W podręczniku czytamy, że jest on przeznaczony dla przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) wszelkich gałęzi przemysłu – od zakładów przemysłu spożywczego (mleczarnie, zakłady mięsne, piekarnie, małe browary itp.), poprzez przemysł włókienniczy, zakłady usługowe (pralnie, warsztaty, zakłady fryzjerskie, itp.), do firm posiadających jedynie części biurowe. Portal gov.pl zachęca do lektury i korzystania z opisanych metod i wskazówek, bo opisane tu zagadnienia i działania mają być podpowiedzią, gdzie szukać oszczędności.

Podręcznik ma zachęcić do przyjrzenia się przedsiębiorstwu, wprowadzenia ulepszeń i dzięki temu uzyskania korzyści finansowych. Znajdują się tu m.in. informacje pomocne przy podejmowaniu decyzji o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.  Na przykład dla obiektów o zapotrzebowaniu na moc grzewczą pomiędzy 40 a 80 W/m2, okres zwrotu  inwestycji polegającej na zainstalowaniu pomp ciepła waha się w granicach od 4,5 do nawet 17 lat. Natomiast, podsumowując wszystkie koszty i zyski z instalacji mikroinstalacji fotowoltaicznych (przy założeniu, że panele zamontowano w optymalnym miejscu), okres zwrotu mieścić się będzie w zakresie od 9 do 14 lat.

(pp), źródło: gov.pl

Reklama

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here