Samorządowcy i młodzi muzycy wystąpili na scenie. Zebrali środki na sprzęt do badania noworodków

0
Noworodki badane są przy użyciu nowego sprzętu; fot powiat pszczyński/szpital

Samorządowcy i młodzi muzycy wystąpili na scenie. Zebrali w ten sposób środki na zakup głowicy ultrasonografu. Nowym sprzętem badane są noworodki przychodzące na świat w pszczyńskim szpitalu.

Jak podaje  starostwo pszczyńskie, głowica zakupiona za prawie 20 tys. zł służy do wykonywania specjalistycznych badań noworodkom. Urządzenie współpracuje z ultrasonografem znajdującym się na oddziałach ginekologiczno-położniczym i neonatologicznym w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie.

– Badania ultrasonograficzne to metoda, którą wykorzystujemy na co dzień w diagnostyce noworodków. Do tej pory brakowało nam takiego sprzętu, ponieważ nie mieliśmy głowicy dostosowanej typowo do badania noworodków. Wykorzystywaliśmy urządzenie znajdujące się w pracowni rentgenowskiej. Teraz jakość badań jest znacznie lepsza – mówi Krystian Polak, neonatolog pracujący w pszczyńskim szpitalu. Dzięki głowicy badane są dziecięce główki metodą przezciemiączkową oraz brzuszki czy bioderka. – Mając taki sprzęt możemy wcześniej wykryć niepokojące schorzenia i szybciej rozpocząć leczenie dzieci – dodaje.

Głowica została zakupiona ze środków zebranych podczas spektakli „Bajka na niepogodę”, w które końcem ubiegłego roku zaangażowali się samorządowcy z powiatu pszczyńskiego. Przedstawienie o przyjaźni małego Mirka, smoka Bubu i mieszkańców Parasolkowa zobaczyło 1300 mieszkańców powiatu pszczyńskiego podczas występów w każdej z gmin powiatu. Dochód wyniósł ponad 16,6 tys. zł. Zakup urządzenia został wsparty również środkami zebranymi podczas koncertu „Narodziny Gwiazd”, zorganizowanego przez Ognisko Muzyczne w Pszczynie oraz pszczyński szpital – zebrano ponad 4800 zł.

W spektaklu „Bajka na niepogodę” zagrali: starosta Barbara Bandoła, wicestarosta Damian Cieszewski, Grzegorz Wanot – członek zarządu powiatu pszczyńskiego, skarbnik powiatu Marek Dutkowski, radni miejscy i powiatowi: Maria Szostak, Grzegorz Kuczera, Michał Pudełko i Arkadiusz Gardiasz oraz dyrektorzy, kierownicy i pracownicy jednostek samorządowych: Bernadeta Sojka-Jany, Iwona Spora, Joanna Czakańska, Marcin Bienioszek, Teresa Wojtanowicz, Zbigniew Zywert i Dorota Zywert. Scenariusz napisała Marta Kwiek, aktorka Wrocławskiego Teatru Lalek, a reżyserią zajęła się Mirosława Gad z Zespołu Szkół nr 3 im. Janusza Korczaka w Pszczynie. Scenografię stworzyli Jan Żur oraz Magdalena Kunysz-Pudełko, przy kostiumach pomogła Aleksandra Pławecka-Brauntsch, a w charakteryzacji uczennice i nauczyciele Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie.

W koncercie „Narodziny Gwiazd” w Pszczyńskim Centrum Kultury wystąpili: Orkiestra Rozrywkowa Ogniska Muzycznego z dyrygentem Adamem Baronem, Maria Machnik i Hanna Kielan – na fortepianie (nauczyciel Małgorzata Dzioba), Aleksandra Mika (fortepian, nauczyciel Katarzyna Klepek), duet sopranowy Anna Ryłko i Edyta Langer-Paczyńska (akompaniament Małgorzata Kuś-Pytlik), absolwentka Ogniska Muzycznego Dorota Kuźnik (fortepian), Sylwia Rębisz na flecie poprzecznym (akompaniament Małgorzata Kuś-Pytlik), Agata Foltyn (śpiew, nauczyciel Anna Ryłko) oaz Pszczyński Zespół Kameralny „Con Fuoco” pod dyrekcją Katarzyny Machnik i z akompaniamentem Mirosława Lachowskiego. Koncert poprowadzili Joanna Wiktorko – dyrektor Ogniska Muzycznego w Pszczynie oraz Marcin Leśniewski.

(r), źródło: powiat pszczyński

„Narodziny Gwiazd”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here