ŚDM: Francuzi przyjechali do Bierunia

0
Powitanie chlebem i solą: fot. Lech Gawin

Pięćdziesiąt osób – młodych pielgrzymów z Francji – zostało dziś (20 lipca) powitanych w Bieruniu, w parafii św. Bartłomieja. Pierwsze grupy Francuzów przyjechały do tego miasta już wczoraj. Dziś także w Bieruniu witano młodzież z Korei Południowej, Niemiec i Chorwacji. Wszyscy przyjechali na Światowe Dni Młodzieży.

Mimo trudów podróży goście z miasta Albi (południowa Francja, rejon Pirenejów) byli uśmiechnięci i z przyjemnością spróbowali chleba i soli, symbolu polskiej gościnności. Przyjezdnymi z Francji zaopiekowali się wolontariusze oraz ksiądz Michał Makowski. Powitanie rozpoczęto pieśnią „Witamy Was Alleluja!”

Goście z Francji zarejestrowali się, a następnie otrzymali tzw. paszport pielgrzyma. Po posiłku w restauracji ,,Stylowa” przybysze zostali przydzieleni do bieruńskich rodzin. Rolę tłumacza powierzono prof. Janowi Czempasowi, który doskonale włada językiem francuskim, a rolę gospodarza przejął ks. dziekan Janusz Kwapiszewski.

W sumie w dekanacie bieruńskim znajdzie lokum 220 osób. Przebywać będą w parafiach i w domach mieszkańców do niedzieli. W poniedziałek, 25 lipca wyjadą na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie i Brzegach.

Lech Gawin

Dodaj komentarz