Segregowanie śmieci w 2020 roku? Sprawdzamy najważniejsze informacje

0
Reklama

Jakie są najważniejsze informacje dotyczące segregowania śmieci w 2020 roku? Czy segregacja śmieci może różnić się w zależności od miasta? Dowiedz się więcej na ten temat!

Dzięki prawidłowej segregacji oddziela się surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Takie surowce dzielimy na metale, tworzywa sztuczne, papier, opakowania szklane i odpady biodegradowalne. Co więcej, w niektórych gminach można także spotkać się z rozdzielaniem szkła białego i kolorowego. Takie oddzielanie odpadów sprawia, że uzyskuje się pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia.

Odpowiednie przygotowanie w domu

Warto do segregowania śmieci odpowiednio przygotować się w domu. Dobrym pomysłem jest powieszenie rozpiski dotyczącej segregacji śmieci w widocznym miejscu, tak by w każdej chwili można było do niej zajrzeć. Do tego dobrze jest przygotować sobie pojemniki z odpowiednimi oznaczeniami.

Pojemniki ESE 120 z oznaczone nie tylko swoim kolorem oraz dodatkowo specjalnymi naklejkami. Fot. Eco-market.pl

Reklama

Odpady niebezpieczne

Nim przejdziemy do segregacji śmieci, należy pamiętać o odpadach niebezpiecznych takich jak: zużyte baterie, akumulatory, przeterminowane lekarstwa, odpady po chemikaliach, czy zużyty sprzęt RTV i AGD. Tych rzeczy w żadnym przypadku nie można wrzucać do śmieci zmieszanych. Oddaje się je do specjalnych punktów w sklepach, aptekach, bądź w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Jak prawidłowo segregować?

Śmieci dzielimy na metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady BIO i odpady zmieszane. Co konkretnie wrzucać do każdego z tych pojemników, by robić to dobrze?

Metale i tworzywa sztuczne

Do pojemnika z metalami sztucznymi należy wrzucać plastikowe butelki po napojach, nakrętki po napojach, opakowania plastikowe, opakowania wielomateriałowe, folię aluminiową, puszki po konserwach, czy zakrętki od słoików.

Do pojemnika z metalami sztucznymi nie wrzucamy butelek z zawartością, plastikowych zabawek, opakowań po olejach silnikowych, czy zużytego sprzętu elektronicznego i AGD.

Papier

Do pojemnika na papier należy wrzucać wszelkie opakowania z papieru, katalogi, gazety i czasopisma, zadrukowane kartki, papier pakowy, czy torby i worki papierowe.

Za to nie należy do niego wrzucać ręczników papierowych, zużytych chusteczek, papieru brudnego, powleczonego folią, artykułów higienicznych, czy jednorazowych opakowań z papieru i naczyń jednorazowych.

Szkło

W pojemniku na szkło należy umieszczać butelki i słoiki, a także szklane opakowania po kosmetykach. Do tego pojemnika nie wrzuca się żarówek, reflektorów, szkła żaroodpornego, szkła okularowego, monitorów, czy termometrów i strzykawek. Warto uważnie sprawdzić także zalecenia do swojej gminy, bo w niektórych konieczne jest jeszcze segregowanie szkła z podziałem na białe i kolorowe.

Odpady BIO

Do pojemnika z odpadami BIO wrzuca się odpadki warzywne i owocowe, resztki jedzenia, a także gałęzie drzew, niezaimpregnowane drewno, czy trociny i korę drze.

Nie należy do niego wrzucać do niego kości zwierząt, odchodów zwierząt, leków, drewna impregnowanego, czy ziemi bądź kamieni.

Odpady zmieszane

Ostatnia kategoria to odpady zmieszane, czyli wszystkie te rzeczy, których nie można odzyskać w procesie recyklingu z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych.

Segregowanie śmieci może nieco różnić się w zależności od miasta, jednak najważniejsze zasady zostają takie same. Warto dokładnie się z nimi zapoznać i poprawnie segregować śmieci.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj