Senator i orkiestra ze statuetkami „Clemensów”

0
Robert Koźbiał, dyrygent orkiestry "Ponticello" oraz Czesław Ryszka (z prawej); fot. Lech Gawin

Czesław Ryszka (Clemens Pro Arte) i Bojszowska Orkiestra „Ponticello” (Clemens Pro Cultura) to laureaci tegorocznej edycji nagród starosty bieruńsko-lędzińskiego w dziedzinie kultury. Gala odbyła się 25 marca w Domu Kultury „Sokolnia” w Imielinie.

Czesław Ryszka, urodzony w 1946 r. w dzielnicy Lędzin – Goławcu. Ukończył studia na wydziałach: teologicznym i humanistycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jest teologiem, dziennikarzem i publicystą. Był m.in. pracownikiem naukowym Zakładu Badań nad Literaturą Religijną KUL, członkiem redakcji tygodnika „Gość Niedzielny”, „Katolik” i Niedziela”. Jest także publicystą Radia Maryja. Napisał kilkadziesiąt książek poświęconych tematyce społeczno-religijnej, m.in. o kard. Stefanie Wyszyńskim i Janie Pawle II. Był posłem z ramienia AWS w latach 1997-2001, a od 2005 r. jest senatorem PiS.Laudację na cześć wyróżnionego wygłosił w Imielinie prof. dr. hab. Bolesław Pochopień.

Clemens Pro Arte dla senatora Czesława Ryszki; fot. Lech Gawin

Bojszowska Orkiestra „Ponticello” pod dyrekcją Roberta Koźbiała otrzymała w 2017 r. nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególną szczególną działalność artystyczną i propagowanie kultury. Upowszechnia muzykę klasyczną, filmową i rozrywkową. Zespół liczy ok. 30 osób. Laudację na cześć orkiestry wygłosił Adam Żak – muzyk, organista, dyrygent i aktor scen muzycznych.

Robert Koźbiał; fot. Lech Gawin

Statuetki wręczali nagrodzonym starosta powiatu bieruńsko-lędzińskiego Bernard Bednorz i przewodnicząca Rady Powiatu Anna Kubica. Uroczystość uświetnił krótki koncert nagrodzonej orkiestry, podczas którego publiczność usłyszała utwory od Mozarta po Offenbacha.

Bojszowska Orkiestra „Ponticello”; fot. Lech Gawin
Wicepremier Jarosław Gowin; fot. Lech Gawin

Gala odbyła się 25 marca w imielińskiej „Sokolni”. Na galę przybył m.in. wicepremier Jarosław Gowin, parlamentarzyści: Izabela Kloc i Andrzej Sośnierz (PiS), Marek Wójcik i Ewa Kołodziej (PO), włodarze i samorządowcy gmin powiatu, laureaci poprzednich edycji i wielu innych gości.

Przed wręczeniem statuetek minutą ciszy uczczono pamięć niedawno zmarłych laureatów Clemensów: Jana Wieczorka, Jana Czempasa i Klemensa Ścierskiego.

Fot. Lech Gawin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here