Seria 10 zakażeń na Śląsku, dwie osoby trafiły do szpitala w Tychach

0
fot. Jarosław Jędrysik

Śląski Urząd Wojewódzki poinformował dzisiaj (28 marca, godz. 9.23) o 10 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w naszym regionie. Ministerstwo Zdrowia o godz. 9.12 zakomunikowało, że w województwie śląskim jest już 151 osób chorych na COVID-19.

Według informacji Biura Prasowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego do szpitala zakaźnego Megrez w Tychach trafiły dwie osoby. Hospitalizowany jest tu, jak słyszymy, starszy mężczyzna, który zaraził się podczas pobytu w Austrii. Był w kwarantannie domowej pod nadzorem sanepidu w Gliwicach; czuje się dobrze. Do tyskiego szpitala zakaźnego (w stabilnym stanie zdrowia) trafił też mężczyzna w sile wieku. To mieszkaniec powiatu gliwickiego.

Do częstochowskiego szpitala trafił z kolei starszy mężczyzna, u którego wystąpiły uciążliwe objawy zakażenia koronawirusem i którego stan zdrowia lekarze określają jako średni. Służby sanitarne w Częstochowie ustalają źródło zakażenia. W tym samym szpitalu, w stanie dobrym, przebywa starsza kobieta z najbliższego otoczenia mężczyzny, u której także wykryto koronawirusa.

W swoim domu, pod nadzorem służb sanitarnych w Częstochowie, leczy się kobieta, która najprawdopodobniej zakaziła się w miejscu pracy.

Na oddziale zakaźnym bytomskiego szpitala, z wyraźnymi objawami choroby COVID-19 wywołanej przez koronawirus, przebywa mężczyzna w średnim wieku z powiatu tarnogórskiego. Służby ustalają źródło transmisji zakażenia.

W stanie ciężkim do szpitala zakaźnego w Raciborzu trafił mężczyzna w średnim wieku z powiatu lublinieckiego. Sanepid ustala, gdzie pacjent mógł się zakazić.

W ciężkim stanie zdrowia w szpitalu w Siemianowicach Śląskich hospitalizowana jest starsza kobieta. Służby sanitarne w Bytomiu ustalają źródło zakażenia.

W izolacji domowej, w powiecie cieszyńskim, leczy się kobieta w średnim wieku. Do czasu wystąpienia wyraźnych objawów przebywała w kwarantannie pod kontakcie z osobą zakażoną.

W dobrym stanie zdrowia, pod nadzorem sanepidu w Rybniku, jest mężczyzna w sile wieku, u którego badanie potwierdziło obecność wirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Mężczyzna nie wie w jaki sposób mógł się zakazić.

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze statystyki dotyczące epidemii. Do 28 marca, do godz. 9.12, w województwie śląskim zanotowano 151 przypadków zakażenia koronawirusem, liczba zgonów – 2. W całej Polsce w tym czasie liczba zachorowań wzrosła do 1436; liczba zgonów – 16.

W komunikacie z 27 marca (godz. 18.12) Śląski Urząd Wojewódzki powiadomił o przebywającej w szpitalu w Częstochowie zarażonej koronawirusem kobiecie w sile wieku „z powiatu pszczyńskiego”, dodając że trwa ustalanie źródła zakażenia. Na wiadomość tę zareagowała Barbara Bandoła, starosta powiatu pszczyńskiego, publikując 28 marca przed południem na stronie facebookowej następujący post: Drodzy Mieszkańcy! Wczorajsza wiadomość przekazana przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach o mieszkance powiatu pszczyńskiego zakażonej koronawirusem, która jest w szpitalu w Częstochowie, okazała się nieprawdziwa. Mamy potwierdzoną informację z tyskiego sanepidu, że chodziło o mieszkankę innego powiatu. Życzymy jej szybkiego powrotu do zdrowia. Nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem w powiecie pszczyńskim. Proszę o szerokie udostępnianie tej informacji. Zostańmy w domach, zapewniając bezpieczeństwo sobie i najbliższym. Dużo siły i wytrwałości Państwu życzę.”

Do tej pory (28 marca, godz. 14.55) Śląski Urząd Wojewódzki nie odniósł się do informacji starosty Barbary Bandoły.

(pp)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here