Setna rocznica wybuchu II Powstania Śląskiego i Bitwy Warszawskiej

0
Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach_fot. ZB

Od 15 do 19 sierpnia w województwie śląskim zaplanowane są uroczystości upamiętniające wybuch II Powstania Śląskiego. Obchody będą połączone z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej.

Jak informuje nas Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, 15 sierpnia uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godzinie 9.00 od złożenia wieńca pod pomnikiem ku czci Poległych Żołnierzy 75. Pułku Piechoty w Chorzowie (ul. 75 Pułku Piechoty). Następnie wieńce będą złożone w Katowicach pod monumentem Józefa Piłsudskiego (plac Bolesława Chrobrego). O godzinie 10.00 przed Archikatedrą Chrystusa Króla w Katowicach rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Polskiej Grupy Górniczej. Pół godziny później (10.30) w archikatedrze rozpocznie się msza święta odprawiona w intencji Ojczyzny oraz bohaterów II Powstania Śląskiego i Bitwy Warszawskiej.

O godzinie 12.30 pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na katowickim Osiedlu Paderewskiego zostaną złożone wieńce, a o godzinie 13.00 rozpoczną się uroczystości na skwerze Stulecia Powstań Śląskich w Parku Śląskim. Wcześniej rozdawane będą biało-czerwone flagi, odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry PGG. O godzinie 14.00 nastąpi złożenie meldunku przez dowódcę garnizonu i podniesienie na maszt flagi państwowej.

Oficjalne otwarcie skweru Powstańców Śląskich zaplanowane jest na godzinę 14.15. Tablicę ku czci powstańców poświęci ks. arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Zakończenie uroczystości przy skwerze Powstańców Śląskich planowane jest na godzinę 14.45. Także 15 sierpnia obchody rocznicowe odbędą się w Tychach-Czułowie: o godzinie 10.00 zostanie odprawiona msza św. w  kościele pw. Krzyża Świętego. Po mszy rozpoczną się uroczystości pod pomnikiem Poległych Powstańców Śląskich przy ulicy Katowickiej.

W poniedziałek 17 sierpnia uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00. Pierwszym punktem będzie złożenie wieńca na grobie Wojciecha Korfantego na cmentarzu parafii Niepokalanego Poczęcia NMP. Wydarzeniu temu będzie towarzyszyła asysta wojskowa. O 11.30 wieniec złożony zostanie także pod pomnikiem Wojciecha Korfantego na placu Sejmu Śląskiego. W samo południe w sali Sejmu Śląskiego odbędzie się uroczyste sympozjum dla uczczenia bohaterskiej śmierci dr Andrzeja Mielęckiego i rocznicy wybuchu II Powstania Śląskiego. Wykłady wygłoszą: prof. Zygmunt Woźniczka („Rola i znaczenie II Powstania Śląskiego”) i dr Jacek Kozakiewicz („Andrzej Mielęcki – lekarz, polski działacz na Górnym Śląsku”). W ramach sympozjum zostanie wyemitowany film pt. „Lekarze na rzecz niepodległości – wybrane sylwetki bohaterów Powstań Śląskich”). O godzinie 13.50 uroczystości przeniesione zostaną pod obelisk poświęcony dr Andrzejowi Mielęckiemu (Katowice, ul. Warszawska 14.). O godzinie 14.35 z przystanku przy katowickim Rynku, w kierunku placu Wolności wyruszy Tramwaj Powstańczy. Mieszkańcy otrzymają zaś Korfantówkę – gazetę okolicznościową wraz z dodatkiem ilustrowanym.

O godzinie 14.00 na grobie Andrzeja Mielęckiego na cmentarzu parafialnym w Złotnikach w gminie Koźminek zostaną złożone wieńce.

W środę 19 sierpnia uroczystości odbędą się w Rybniku i Katowicach. Najpierw, na cmentarzu komunalnym w Rybniku (ul. Rudzka 70 B) zostanie złożony wieniec na grobie dowódcy I i II Powstania Śląskiego – Alfonsa Zgrzebnioka. O godzinie 12.00 w asyście wojskowej wieniec zostanie złożony pod Pomnikiem Powstań Śląskich.

W obchodach setnej rocznicy wybuchu II Powstania Śląskiego i setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej wezmą udział: Jakub Chełstowski – marszałek województwa śląskiego, przedstawiciele zarządu województwa, prezydenci miast, reprezentanci Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz dowódcy, szefowie i komendanci służb mundurowych.
(pp)

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here