Setna rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego

0
Uroczystości na Górze św. Anny, fot. Marek Borawski/KPRP/UMWS

W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III Powstanie Śląskie. Dzisiaj, w setną rocznicę tej insurekcji, pamięć powstańców uczcili, uczestnicząc w śląskich okolicznościowych uroczystościach, m.in. prezydent RP Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Był to największy i najlepiej zorganizowany śląski zbrojny zryw, którego celem było przyłączenie Górnego Śląska do odradzającej się po zaborach Polski. Największą bitwę stoczono na Górze św. Anny.  Powstańcom w znacznej mierze udało się osiągnąć zamierzone cele: dzięki ich walce  Polska włączyła w swoje granice 1/3 terytorium obszaru plebiscytowego na Śląsku z większością potencjału gospodarczego regionu i prawie połową ludności.
Dzisiaj (2 maja) w setną rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego oficjalne uroczystości rocznicowe z udziałem władz Rzeczpospolitej odbyły się na Górze św. Anny (w województwie opolskim). Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w obchodach wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. Województwo śląskie reprezentowali marszałek Jakub Chełstowski i przewodniczący sejmiku Jan Kawulok.

– Dziś setna rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego – insurekcji zwycięskiej, która dzięki odwadze, determinacji i bohaterstwu Polaków mieszkających na Śląsku, przyniosła odradzającej się Rzeczypospolitej niezwykle ważną, bo silną przemysłowo część Górnego Śląska” – mówił prezydent RP Andrzej Duda.

W Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej mszę świętą odprawił metropolita katowicki ks. abp. Wiktor Skworc. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali pod pomnik Czynu Powstańczego, gdzie złożono kwiaty i gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości.

– Równo sto lat temu wybuchło III Powstanie Śląskie – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. – Obchodzimy tę ważną dla Śląska i Polski rocznicę dziś – w dniu Święta Flagi, co jest pewnego rodzaju symbolem. Sto lat temu powstańcy pod biało-czerwoną flagą walczyli o powrót Śląska do Ojczyzny. Po wielu wiekach Śląsk znów stał się polski. Nic lepszego mieszkańcom tych ziem nie mogło się przytrafić. Dzięki temu możemy dziś stanowić własne prawa, myśleć i działać po polsku, a przede wszystkim żyć w wolnym kraju. Nie zapominamy o poświęceniu i ofierze powstańców, dlatego chcemy godnie uczcić ich trud. Pamiętajmy, że Ślązacy mieli wielkiego przywódcę w osobie Wojciecha Korfantego. To powstanie było także jego wielkim sukcesem. To ogromna wartość, którą pielęgnujemy. Śląski poeta i zarazem powstaniec, Augustyn Świder, napisał wiersz, w którym padają słowa „Powstańcy to wiara, nadzieja i cud”. I ten cud miał tutaj miejsce. To miejsce jest wyjątkowe i na mapie Śląska i na mapie Polski. Powstańcy sto lat temu, biorąc udział w trzech śląskich zrywach narodowowyzwoleńczych, walczyli z wrogiem, przelewając krew za Polskę”.

Województwo śląskie od dwóch lat organizuje uroczystości związane ze stuleciem wybuchu powstań śląskich organizując różne konferencje, wystawy i warsztaty, związane z tymi wydarzeniami. W planach jest realizacja serialu o Wojciechu Korfantym.

W Parku Śląskim ma powstać multimedialne muzeum powstań śląskich, a w wojewódzkich instytucjach kultury ma się odbyć Tydzień Powstańców Śląskich. Planowane jest także rozpoczęcie działalności portu lotniczego im. Wojciecha Korfantego wraz z oddaniem nowego terminala na lotnisku w Pyrzowicach.

źródło: Park Śląski
Przy skwerze 100-lecia Powstań Śląskich odbyły się dzisiaj uroczystości z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz władz województwa – informuje Park Śląski. Premier Morawiecki, jak czytamy, otworzył mobilną wystawę kontenerową, której elementem jest kolej linowa Elka w nowej powstańczej odsłonie. Muzeum Techniki Wojskowej z Zabrza przygotowało na terenie parku wystawę militarną.
(pp)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here