Setne urodziny pani Małgorzaty Sojki

0
Z życzeniami do pani Małgorzaty przybyli wójt Gabriela Placha i przewodniczący Tadeusz Lazarek; fot. UG Goczałkowice-Zdrój

Setne urodziny obchodziła pani Małgorzata Sojka z Goczałkowic-Zdroju. Jest najstarszą mieszkanką tej gminy. Z życzeniami przybyli wójt Goczałkowic-Zdroju Gabriela Placha i przewodniczący Rady Gminy Tadeusz Lazarek. List gratulacyjny przesłał premier Mateusz Morawiecki.

Pani Małgorzata (z domu Caputa) urodziła się 2 września 1919 r. Miała ośmioro rodzeństwa (3 siostry i 5 braci), ale wszyscy już zmarli. W 1950 r. wyszła za Antoniego Sojkę (zmarł w 1990 r.). Doczekali się dwóch córek. Solenizantka ma troje wnuków i czworo prawnuków.

Małgorzata Sojka pracowała m.in. przy rybach na stawach w Goczałkowicach, szyła w szwalni w Pszczynie, przygotowywała posiłki robotnikom pracującym przy odwiertach w Borze. Przede wszystkim jednak zajmowała się gospodarstwem, bo – jak opowiadają córki – była bardzo pracowita.

Choć na pierwszym miejscu zawsze stawiała dom i obowiązki domowe, znajdowała też czas na rozrywkę. Pani Małgorzata lubiła śpiewać, żartować, należała do Koła Gospodyń Wiejskich w Goczałkowicach, śpiewała w Zespole Folklorystycznym Goczałkowice. Lubiła opowiadać wierszyki, a znała ich bardzo dużo. W ostatnich latach dały o sobie znać problemy z nogami. Teraz pani Małgorzata musi leżeć, mało mówi.

Setne urodziny to wyjątkowe święto – w rodzinie pani Małgorzaty wcześniej nikt nie dożył tak pięknych urodzin. Jaka może być recepta na taki jubileusz?

– Mama zawsze zwracała uwagę na zdrowe odżywianie się. Kiedyś w domu jadło się głównie to, co pochodziło z własnego gospodarstwa. Poza tym mama jest bardzo spokojnym, pogodnym człowiekiem, nie kłóciła się. Opowiadała, że jak ją tata zdenerwował, to poszła sobie na pole poplewić. Lubiła się śmiać, a mówi się, że im się więcej śmiejesz, tym dłużej żyjesz – opowiadają córki pani Małgorzaty.

„Z wielkim uznaniem i podziwem myślimy o tych przeżytych przez Panią 100 latach. Niewielu ludziom jest dane świętować tak piękny jubileusz. Pani życie będące skarbnicą doświadczeń kilku pokoleń powinno być wzorem dla nas wszystkich. Ciesząc się z Panią i Pani najbliższymi tymi niezwykłymi urodzinami życzymy wszelkiej pomyślności, dużo zdrowia, spokoju oraz radości w kręgu bliskich osób” – napisali w liście gratulacyjnym przedstawiciele gminy. Przekazali też solenizantce list od premiera Mateusza Morawieckiego.

(r), źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here