Siedem róż dla księdza kanonika

0
Ks. kanonik Janusz Kwapiszewski (z prawej); fot. Lech Gawin

Suma odpustowa w kościele pw. św. Bartłomieja w Bieruniu (niedziela 25 sierpnia) miała niezwykle uroczysty charakter. Po 7 latach sprawowania posługi duszpasterskiej w parafii na emeryturę odszedł proboszcz ks. kanonik Janusz Kwapiszewski.

Bieruńską świątynię wypełnili wierni. Były poczty sztandarowe, przedstawiciele szkół, wspólnot parafialnych, stowarzyszeń i orkiestra dęta KWK „Piast”. Odchodzącym kapłanom wręczano kwiaty oraz upominki (z parafią pożegnał się również ks. Kamil Kiełkowski).

Od Stowarzyszenia Miłośników 600-letniego Bierunia ks. kanonik Kwapiszewski otrzymał pamiątkową stułę, a od przedstawicieli władz miasta (z burmistrzem Krystianem Grzesicą na czele) obraz z kościółkiem św. Walentego oraz 7 róż, jako symbol 7 lat posługi duszpasterskiej w Bieruniu. Kwiaty wręczyli też przedstawiciele władz powiatu bieruńsko-lędzińskiego z przewodniczącą RP Anną Kubicą. Nie zabrakło również pożegnania w gwarze śląskiej. Liturgię zakończyły brawa na stojąco od parafian dla kapłanów. A potem już tylko ostatnia procesja wokół świątyni, „Sto lat” w wykonaniu orkiestry i osobiste pożegnanie księży z parafianami.

Nowy proboszcz ks. Michał Anderko; fot. Lech Gawin

Nowym proboszczem parafii został ksiądz Michał Anderko. Urodził się 3 stycznia 1972 r. w Siemianowicach Śląskich. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk abp. Damiana Zimonia 12 maja 2001 r. Przez pierwsze 8 lat pracował w duszpasterstwie jako wikariusz w dwóch rybnickich parafiach, a w latach 2002-2005 pełnił funkcję duszpasterza akademickiego, organizując nowy ośrodek duszpasterstwa akademickiego w parafii Matki Bożej Bolesnej w Rybniku. W latach 2006-2012 był wikariuszem parafii katedralnej Chrystusa Króla w Katowicach. W tym czasie prowadził także audycje „U progu dnia” w Radiu Katowice oraz pisał i odczytywał komentarze do niedzielnej Ewangelii w diecezjalnym Radiu eM. Przez rok (2012-2013) był kapelanem Sióstr Boromeuszek w ich Domu Generalnym w Wiedniu. W 2013 r. został mianowany przez abp. Wiktora Skworca redaktorem naczelnym Radia eM. Od 2016 r. był wikarym w parafii św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here