Siłownia w domu – dlaczego warto

0

Ćwiczysz regularnie, od czasu do czasu, a może masz dopiero zamiar zadbać o swoją kondycję? Obecnie – w dobie pandemii COVID-19, kiedy okresowo zamykane są kluby fitness i siłownie albo po prostu z braku czasu na dojazdy – trening może być utrudniony. Relatywnie tanią i uniwersalną alternatywą pozostaje urządzenie miejsca do ćwiczeń we własnym mieszkaniu lub domu. Okazuje się, że na domową siłownię wcale nie potrzeba dużo miejsca.

Zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotną rolę w naszym życiu pełni aktywność fizyczna. Wpływa ona pozytywnie na nasze zdrowie oraz wygląd i ogólne samopoczucie. Gdy nie mamy możliwości wyjścia na siłownię czy zajęcia fitness; gdy nie są dostępne w okolicy żadne zajęcia ruchowe dla dzieci, albo po prostu gdy warunki pogodowe nie sprzyjają uprawianiu sportu na świeżym powietrzu, wtedy ćwiczenia w domu są najlepszym z możliwych rozwiązań.

Trening całego ciała można wykonać w domu i to stosunkowo na niewielkiej powierzchni m.in. dzięki drabince gimnastycznej. Na polskim rynku pojawiły się oferty łatwych w montażu i bezpiecznych urządzeń tego typu.

Drabinka w domu

Spośród wielu zalet drabinki gimnastycznej w domu wymienić należy tę, że mamy ją zawsze na wyciągnięcie ręki. Możemy skorzystać z niej w każdym, dogodnym momencie. Pozwala to na sporą oszczędność czasu, a to bardzo istotny aspekt współczesnego życia. Dodatkowo możemy ćwiczyć oglądając jednocześnie ulubiony serial, słuchając muzyki lub w trakcie drzemki naszego malucha.

Jaką drabinkę wybrać?

Drabinka gimnastyczna drewniana bądź metalowa, z drążkiem do podciągania, ławką i poręczami do ćwiczeń czy też z akcesoriami gimnastycznymi? Rodzaj drabinki powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb rodziców i dzieci.

Na rynku dostępne są warianty proste i klasyczne, a także nieco bardziej nowoczesne. Bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście szczególną uwagę warto zwrócić na rodzaj wykonania drabinki. Urządzając siłownię w domu nie warto kupować tanich zamienników, których jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia.

Do zamontowania praktycznie wszędzie

Domowa siłownia z wykorzystaniem drabinki gimnastycznej może powstać w pokoju dziennym, w sypialni, przedpokoju czy na poddaszu.

Specjaliści podkreślają uniwersalność zastosowania drabinek. Rodzicom służą jako siłownia lub narzędzie do rehabilitacji. Można bowiem do drabinki dokooptować dwustronną ławeczkę, drążek do podciągania, podłokietniki czy taśmy TRX.

Natomiast w przypadku najmłodszych drabinka gimnastyczna sprawdzi się w pokoju dziecięcym jako miejsce zabawy. Zachęcić do tego powinny: drewniana huśtawka, kółka gimnastyczne, lina do wspinania czy materace.

Trening na wszystkie partie ciała

Przy pomocy drabinki i akcesoriów dorośli mogą wykonać trening w domu. Ćwiczyć można wszystkie partie ciała. Mięśnie brzucha wzmacnia unoszenie nóg w podporze, unoszenie nóg w podporze ze skrętami, unoszenie nóg ze skrętem w zwisie, brzuszki na ławeczce, podciąganie kolan w planku przy pomocy taśm do ćwiczeń czy unoszenie bioder w podporze na łokciu, bokiem.

Ćwiczenia na górne partie ciała to m.in. pompki na poręczach, pompki przy drabince, inverted row – tzw. podciąganie australijskie, biceps i triceps przy pomocy taśm TRX czy wiosłowanie w opadzie jednorącz przy pomocy taśmy oporowej.

Mięśnie nóg i pośladków wzmocnią i rozwiną m.in. przysiady bułgarskie, wypychanie bioder w pozycji leżącej z nogami zaczepionymi o drabinkę, przysiady z wyskokiem przy pomocy taśm do ćwiczeń, przysiady na jednej nodze przy pomocy taśm do ćwiczeń, stanie na głowie przy drabince i rozciąganie nóg przy drabince.

Dzięki zastosowaniu dwustronnej ławki wspartej na drabince można także wyciskać hantle w pozycji płaskiej lub wykonywać rozpiętki ze sztangielkami w pozycji skośnej. Można także wykonywać ćwiczenia z elementami crossfitu (treningu siłowo-wytrzymałościowego) i kalisteniki (treningu oporowego z wykorzystaniem własnej masy ciała).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here