Sinice na kąpielisku w Łące!

0
W 2018 r. na kąpielisku w Łące zbudowano specjalne pomosty; fot. RB

Sinice na kąpielisku w Łące. Dziś (26.06) został wprowadzony tymczasowy zakaz kąpieli na terenie Ośrodka Sportów Wodnych.

Jak podaje w dzisiejszym komunikacie Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Tychach, na terenie Ośrodka Sportów Wodnych w Łące został wprowadzony tymczasowy zakaz kąpieli. Powodem są zakwity sinic w ilości powodującej zmianę barwy i mętności wody.

„Woda z kąpieliska nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli (Dz.U. 2019 r. poz.255). Po ustąpieniu zanieczyszczenia sinicami oraz uzyskaniu wyników badań potwierdzających spełnienie wymagań mikrobiologicznych określonych w ww. rozporządzeniu zostanie cofnięty tymczasowy zakaz kąpieli oraz wydany nowy komunikat” – podaje sanepid.

Jak widać, nie powiodła się walka z sinicami w Pszczynie. W zeszłym roku na terenie Ośrodka Sportów Wodnych, aby rozwiązać problem toksycznych glonów, zamontowano specjalne, wysokoburtowe pomosty o wymiarach 40 m x 40 m x 40 m, a do wody opuszczono kurtynę z geowłókniny. Inwestycja kosztowała 247 651,40 zł.

Sinice to niebezpieczne glony, wydzielające toksyny, które u ludzi mogą wywołać między innymi oparzenia skóry, zapalenie spojówek, wymioty, a nawet biegunkę.

(t)

Zakaz kąpieli w Jeziorze Paprocańskim z powodu sinic

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here