Siódmy Marsz Pamięci Wołyń 1943

0
Pomnik upamiętniający Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów; Tychy Wartogłowiec; fot. ZB
Reklama

W czwartek 11 lipca o godz. 17.45 sprzed Pomnika Smoleńskiego przy kościele św. Krzysztofa w Tychach (ul. kardynała Wyszyńskiego 1) wyruszy VII Marsz Pamięci WOŁYŃ 1943 zorganizowany przez Klub Gazety Polskiej i Biuro Radia Maryja w Tychach. Uczestnicy marszu przejdą ulicami miasta do cmentarza komunalnego w Tychach Wartogłowcu, gdzie znajduje się pomnik poświęcony Polakom – ofiarom ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej II Rzeczpospolitej.

11 lipca 1943 r. na Kresach Południowo-Wschodnich dawnej II Rzeczpospolitej doszło do tragicznych wydarzeń nazwanych później Krwawą Niedzielą. To właśnie tego dnia o świcie ludobójstwo na Polakach mieszkających na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej osiągnęło swoje apogeum. Była to zorganizowana przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i zrealizowana przez Ukraińską Powstańczą Armię akcja eksterminacji wszystkich Polaków. Właśnie 11 lipca 1943 UPA napadła na ponad 100 miejscowości, mordując ponad 10 tys. Polaków, głównie kobiety, starców i dzieci. Szacuje się, że w latach 1939-1947 ukraińscy nacjonaliści zamordowali, bardzo często w bestialski sposób, ok. 200 tys. Polaków.

Marsz Pamięci WOŁYŃ 1943 organizowany jest w Tychach po raz siódmy. Właściwie to rodzaj pielgrzymki od kościoła św. Krzysztofa do pomnika na cmentarzu w Wartogłowcu. Pomnik ten poświęcony jest Polakom pomordowanym przez UPA. Właśnie przed tym obeliskiem odbywa się ostatnia część uroczystości zorganizowana przez tyski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Zebrani oddadzą hołd rodakom zamordowanym przez nacjonalistów ukraińskich.

Organizatorzy apelują o postawienie 11 lipca o godz. 21.00 świeczek w oknach, by upamiętnić wszystkie ofiary Zbrodni Wołyńskiej. (icz)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here