Skromne Święto Konstytucji 3 maja

0
Uroczystość składania kwiatów przed pomnikiem Poległych Powstańców Śląskich w Tychach Czułowie, 3 maja 2021 r.; fot. DLAP

Koronawirus wymusił również w tym roku skromne obchody Święta Konstytucji 3 maja w Tychach i kolejnej, setnej już rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

Oficjalne uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona o godz. 10.30 w kościele św. Marii Magdaleny. W Czułowie podczas mszy św. o godz. 12.00 również modlono się m.in. w intencji Ojczyzny, za powstańców. 3 maja w Kościele katolickim w Polsce obchodzone jest też Święto Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Jak informuje portal niezbędnik.niedziela.pl uroczystość ta została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Oficjalnie święto obchodzone jest od 1923 r. W 1920 r. zatwierdził je dla Kościoła w Polsce papież Benedykt XV.

W Tychach są dwa pomniki upamiętniające bohaterów kolejnych zrywów niepodległościowych na Górnym Śląsku z 1919 r., 1920 i 1921 r. –  na pl. Wolności stoi pomnik Powstańca Śląskiego, a w Czułowie, przy ul. Katowickiej, w miejscu walk, odbudowano wzniesiony przed wojną i zburzony przez Niemców, pomnik Poległych Powstańców Śląskich. Nasi reporterzy byli w Czułowie gdy po południu kwiaty przed pomnikiem złożyli m.in. przedstawiciele władz miasta Tychy, poseł Michał Gramatyka.

Radny Andrzej Kściuczyk (PiS) poinformował nas, że delegacja radnych oraz członków tyskiego Prawa i Sprawiedliwości złożyła 3 maja kwiaty pod pomnikami Powstańca Śląskiego na pl. Wolności, Poległych Powstańców Śląskich w Czułowie oraz pod tablicą upamiętniającą wybuch I Powstania Śląskiego w Paprocanach.

Z kolei od Klaudiusza Slezaka ze stowarzyszenia Tychy Nasza Małą Ojczyzna usłyszeliśmy, że delegacja TNMO przed południem również złożyła kwiaty przed pomnikami na pl. Wolności i przy ul. Katowickiej.

(pp)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here