Skutki nocnej burzy w powiecie pszczyńskim

0
Drzewo powalone na budynek mieszkalny przy ul. Cieszyńskiej w Pszczynie, fot. OSP Pszczyna/FB
Reklama

Sporo pracy mieli ostatniej nocy (z 14 na 15 lipca) strażacy w powiecie pszczyńskim. Interweniowali ponad 30 razy. W wyniku wyładowania atmosferycznego zapalił się dach domu w Górze. Powalone drzewo uszkodziło dach domu jednorodzinnego w Pszczynie.

Jak podaje rzecznik KP PSP w Pszczynie, najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie gminy Pszczyna. Większość zgłoszeń dotyczyła przewróconych drzew na szlaki komunikacyjne oraz różnego rodzaju obiekty oraz konarów zwisających nad jezdniami, chodnikami, parkingami itp.

W jednym ze zdarzeń, z powodu przewróconego drzewa, uszkodzeniu uległ dach domu jednorodzinnego przy ul. Cieszyńskiej w Pszczynie. Jak się dowiedzieliśmy od rzecznika straży mł. bryg. Mateusza Caputy, na szczęście nikomu nic się nie stało, choć ludzie byli przez pewien czas uwięzieni w budynku.

W wyniku wyładowania atmosferycznego zapalił się dach budynku mieszkalnego w Górze. I tu, jak zapewnia rzecznik straży, nikomu z mieszkańców nic się na szczęście nie stało.

Góra, fot. KP PSP Pszczyna

-Dzięki szybkim działaniom strażaków straty w wyniku pożaru udało się w znaczący sposób ograniczyć – relacjonuje rzecznik.

Reklama

Doszło również do zalania piwnicy i garażu w budynku jednorodzinnym w Gilowicach.

Ul. Cieszyńska w Pszczynie, fot. KP PSP Pszczyna

W związku z pojawieniem się kolejnych zagrożeń meteo na dzień 15.07.2021 r.  Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie ostrzega przed niebezpieczeństwami związanymi z silnym wiatrem i burzami:

– Słuchaj aktualnych prognoz pogody i ostrzeżeń w środkach masowego przekazu.

– Usuń z balkonów, tarasów i parapetów rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr.

– Zamknij okna i drzwi.

– W miarę możliwości wyłącz urządzenia elektryczne, gazowe, telekomunikacyjne itp.

– Wyładowanie atmosferyczne może spowodować pożar, uszkodzenie budynku lub spalenie instalacji elektrycznej oraz uszkodzenie wszystkich włączonych do niej urządzeń.

– Nie planuj wycieczek w góry, nie wychodź z domu.

– Zabezpiecz minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw.

– Sprawdź czy masz pod ręką oświetlenie awaryjne oraz naładowany telefon komórkowy.

– W czasie nawałnicy nie podchodź do okien i drzwi.

– Jeżeli jesteś w budynku, w centrum huraganowego wiatru lub trąby powietrznej, usiądź pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, na najniższej kondygnacji.

– Jeżeli bardzo silny wiatr lub intensywne opady deszczu zaskoczą cię podczas podróży samochodem, najlepiej  nie  kontynuuj jazdy.

-Zatrzymaj się, poszukaj bezpiecznego schronienia i zostań w pojeździe.

–  Nie zatrzymuj samochodu pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi, lekkimi konstrukcjami budowlanymi. Pamiętaj, że wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne.

– Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku.

– Unikaj otwartej przestrzeni. Jeżeli nie masz możliwości schronienia się przed burzą lub huraganem, to najlepiej wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół) – podczas huraganu schroń się w nim, podczas burzy nie siadaj, nie kładź się na ziemi – przykucnij.

– Odsuń się od metalowych przedmiotów i nie dotykaj ich.

– Podczas burzy i huraganu nie przebywaj nad wodą.

– Gdy jesteś na wodzie jak najszybciej udaj się na bezpieczne miejsce na lądzie. Opuść żaglówkę, łódź, ponton, rower wodny, kajak itp. Przycumuj je do brzegu.

– Pamiętaj, że podczas silnego wiatru nie wolno przebywać w żaglówce, pod jej pokładem. W przypadku wywrócenia się łodzi ryzykujemy życiem.

– Pamiętaj, że porażenie piorunem najczęściej kończy się śmiercią lub trwałym kalectwem.

(t), źródło: KP PSP Pszczyna

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj