Śląskie dla Kobiety. Mammografia Dlaczego warto?

0
Fot. Eugene Chystiakov/Pixabay
Reklama

Rak piersi to nadal najczęściej występujący u kobiet nowotwór złośliwy. Wciąż też zbiera swe śmiertelne żniwo. Wcześnie wykryty jest jednak uleczalny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, w tym poddawanie się badaniom mammograficznym. Pozwalają one wykryć nawet najmniejsze zmiany w piersiach. Mogą uratować życie.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów rak piersi stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet i jest odpowiedzialny za około 14 proc. zgonów kobiet chorych na raka. Za czynniki ryzyka wystąpienia raka piersi uważa się m.in.: wiek – większość zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia (około 80 proc.); uwarunkowania genetyczne i występowanie rodzinne; wczesne wystąpienie miesiączki; późna menopauza; późne urodzenie pierwszego dziecka; wcześniejsze chorowanie na raka piersi, trzonu macicy lub jajnika; wieloletnie przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej; styl życia (brak aktywności ruchowej, nadużywanie alkoholu, niewłaściwa dieta).

Symptomami, który powinny kobietę zaniepokoić, są: guzek lub zgrubienie wykryte w trakcie badania palpacyjnego (każda kobieta od 20. roku życia powinna wykonywać samobadanie piersi), zmiana wielkości i kształtu piersi, która nie ustąpiła po miesiączce; zmiana koloru skóry piersi; wciąganie skóry piersi, zmiany w obrębie brodawki piersi, wyciek z piersi. To powody do konsultacji z lekarzem. Należy jednak zachować spokój, bo nie każdy guzek, nie każda ze zmian, świadczy o nowotworze złośliwym.

Aby jak najwcześniej wykryć raka piersi, konieczne jest regularne poddawanie się badaniom diagnostycznym, z których największe znaczenie ma mammografia. Jest to niskodawkowe prześwietlenie rentgenowskie, które wyszukuje najdrobniejsze nieprawidłowości.

Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, choć zaleca się, by np. w danym dniu nie stosować dezodorantu z talkiem, balsamu ani kremu. Optymalnym terminem badania dla kobiet miesiączkujących jest 5.-10. dzień cyklu. Kobiety po menopauzie mogą badanie wykonać w dowolnym dniu.

Reklama

W Polsce od lat realizowany jest Program Profilaktyki raka piersi. To propozycja bezpłatnych badań dla pań w wieku od 50 do 69 lat, ubezpieczonych, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały mammografii. Warto z tego korzystać. Jak podaje serwis pacjent.gov.pl, badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które wykonywały badania mammograficzne co roku lub co dwa lata, zmniejszyła się umieralność o 25-30 proc.

(r)

Dr Marcin Leśniewski

dr n. med. Marcin Leśniewski dyrektor Szpitala Powiatowego w Pszczynie:

– Kobiece zdrowie zależy od wielu czynników: środowiskowych, związanych z trybem życia w aspekcie psychicznym i somatycznym, zależnych od profilaktyki prozdrowotnej, zabezpieczających aspekty prokreacyjne, opartych na wczesnym wykrywaniu schorzeń sprowadzających się do leczenia chorób.

Mammografia, do której chciałbym namówić wszystkie pacjentki, jest badaniem diagnostycznym mającym na celu jak najwcześniejsze wykrywanie ognisk nowotworowych albo o procesy kancerogenne podejrzanych. Mammografia uzupełniana, lub w niektórych sytuacjach zastępowana przez badanie ultrasonograficzne, ma na celu wykrycie choroby nowotworowej w stadium, które jest wyleczalne lub daje nadzieję na wieloletnie przeżycie pacjentki. Jest to nieinwazyjne badanie wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie, które zalecane jest u każdej pacjentki z podejrzeniem raka piersi bez względu na wiek oraz u wszystkich kobiet pomiędzy 50. a 70. rokiem życia. To badanie, od którego może zależeć życie. Warto zawczasu ponieść trud związany ze skrępowaniem, kosztami, logistyką czy też niespecjalnie przyjemnym samym badaniem, by dać sobie szansę na wykrycie choroby, która może być w pełni uleczalna.

Izabela Domogała; fot. UMWS

Izabela Domogała członek zarządu województwa śląskiego:

Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta z wiekiem kobiety, dotyczy pań zwłaszcza po 50. roku życia. Dlatego tak ważna jest diagnostyka. Choroba wcześnie wykryta daje ogromne szanse na pełne wyleczenie.

Jako województwo wspieramy i będziemy wspierać wszelkie programy profilaktyczne. Jednym z przykładów są „Weekendy dla zdrowia”, organizowane m. in. w Parku Śląskim, podczas których panie mogą przebadać się w mammobusie. To okazja, aby w jednym miejscu sprawdzić stan swojego zdrowia. Rak piersi to nadal najczęściej występujący u kobiet nowotwór złośliwy. Wciąż też zbiera swe śmiertelne żniwo. Wcześnie wykryty jest jednak uleczalny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, w tym poddawanie się badaniom mammograficznym. Pozwalają one wykryć nawet najmniejsze zmiany w piersiach. Mogą uratować życie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj