Spawanie bywa zadaniem szczególnie trudnym. Jak radzić sobie ze złożonymi konstrukcjami?

0
Reklama

Mamy możliwość stosunkowo szybkiego uzyskania bardzo trwałych połączeń przy jednoczesnym uniknięciu wzrostu masy całej konstrukcji. Nic więc dziwnego, że już wiele dekad temu tak powszechne dawniej połączenia nitowane odeszły w cień i spawalnictwo stało się niezwykle istotną dziedziną w niezliczonych dziedzinach gospodarki. Choć wypracowano szereg doskonałych metod, wciąż borykamy się z pewnymi trudnościami. Ich rozwiązanie jest jednak na wyciągnięcie ręki.

Warunki pracy są bardzo wymagające, a wykonać ją trzeba!

Choć coraz doskonalsze osiągnięcia w zakresie robotyzacji procesu spawania sprawiają, że można dziś bez cienia wątpliwości stwierdzić, że jest to przyszłość wielu gałęzi przemysłu, minie jeszcze wiele lat zanim doczekamy się jej istotnego upowszechniania. Tymczasem wciąż potrzebny jest wykwalifikowany fachowiec, który musi stawiać czoła długiej liście szkodliwych czynników.

Jednym z zagrożeń jest rzecz jasna temperatura, zarówno nagrzanych elementów poddawanych spajaniu jak i rozpryskujących się metali. Pracuje on jednocześnie w hałasie, narażony jest poza tym na pył – chromowy, kadmowy czy niklowy może powodować nawet raka – a także gazy spawalnicze, w tym niebezpieczny tlenek węgla. Grozi mu jeszcze np. zapalenie spojówek i rogówki a także czasowa ślepota na skutek oddziaływania promieniowania UV.

Reklama

Jednocześnie jego pracy towarzyszą wyśrubowane wymagania jakościowe. Musimy uniknąć odkształceń i naprężeń, a także rzecz jasna uzyskać należytą trwałość wykonywanej spoiny. Nawet najlepsze będą jednak dosłowni na nic, jeśli okaże się, że zawiodła precyzja montażu wieloelementowej konstrukcji. Jej złożoność nierzadko niesie ze sobą problemy w zakresie doświetlenia spawanego miejsca i uzyskania dogodnego dostępu.

Wszystko to oznacza, że ułatwiające prace spawaczom oprzyrządowanie produkcyjne jest jednym z najważniejszych elementów mogących zdecydować o zachowaniu jakości wyrobów.

Obrotnik spawalniczy to niezbędny element wyposażenia zakładu

Wobec licznych czynników szkodliwych i utrudniających spawaczowi pracę, trzeba zapewnić mu warunki pozwalające na wykonywanie spoin minimalnym wysiłkiem. Nie może być zmuszony do przyjmowania nienaturalnych pozycji. Musi móc pracować obiema rękami i wykonywania płynnych ruchów, które będą jak najprostsze i jak najkrótsze. Co to oznacza? Powinien mieć on do wykonywanego obiektu dogodny dostęp. Jak go zapewnić?

Temu właśnie służy obrotnik spawalniczy, oferowany na naszym rynku np. wrocławskie Przedsiębiorstwo Hak sp. z o.o. Jego zadania są dwa. Jednym jest utrzymanie elementów konstrukcji w docelowym położeniu względem siebie, koniecznym dla zachowania precyzji i powtarzalności wszystkich egzemplarzy danego wyrobu. Drugim jest ustawienie jej całości tak, by spawane miejsce pozostawało dla spawacza w optymalnym zasięgu. Pełne wykorzystanie możliwości tego typu rozwiązań wymaga projektowania ich w sposób ściśle podporządkowany postaciom spawanych obiektów, co jednak nie stanowi obecnie najmniejszego problemu. Inwestycja w takie oprzyrządowanie nie tylko pozwala skutecznie zadbać o jakość pojedynczych sztuk, ale i znacząco ułatwia produkcję seryjną.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj