Spółka gminna TTBS wybudowała nowy dom. Pierwsi lokatorzy odebrali już klucze do mieszkań

0
Dom przy ul. de Gaulle'a w Tychach; fot. AP

Tyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego – spółka gminy Tychy –  oddała do użytku nowy budynek z 23 mieszkaniami. 27 listopada wręczono klucze pierwszym lokatorom.

Tyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego to spółka gminy Tychy. Ostatnio oddała do użytku czterokondygnacyjny blok przy ul. de Gaulle’a.

– Znalazły się w nim 23 lokale mieszkalne o łącznej powierzchni 1,3 tys. metrów kwadratowych – informuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy. –  Sześć mieszkań o powierzchni od 40 m kw.  do 52 m kw. jest dwupokojowych, trzynaście mieszkań o powierzchni od 52 m kw. do 71 m kw. posiada trzy pokoje, a trzy mieszkania są czteropokojowe i mają powierzchnię od 72 m kw. do 74 m kw. W budynku znajdują się także dwie windy i garaż na 21 miejsc parkingowych usytuowany w parterze budynku.

Jak informuje rzecznik UM Tychy, w piątek 27 listopada klucze do mieszkań odebrały cztery rodziny. Kolejni lokatorzy mają uczynić to w tym tygodniu.

– Na mieszkanie czekaliśmy 5 lat – mówi Natalia Dobrzyniecka, która wraz z mężem Tomaszem odebrała 27 listopada klucze do 60-metrowego mieszkania. – Bardzo się cieszymy, że udało się dostać takie piękne lokum. Wcześniej mieszkaliśmy u teściowej na 35 metrach, później zdecydowaliśmy się na wynajem. Teraz w końcu będziemy na swoim.

– Jestem ogromnie zadowolony – dodaje Tomasz Dobrzyniecki. – Sam pracuję w budowlance, dlatego potrafię docenić standard jaki otrzymaliśmy. Drzwi wejściowe są porządne, tak samo kafle czy panele podłogowe. Sam bym nie zrobił tego lepiej.

– Mieszkania są naprawdę piękne i przestronne – mówi Daria Szczepańska, prezes TTBS. – Zamieszkają w nich osoby, które złożyły wnioski o przydział lokalu i od kilku lat czekają na mieszkania z Tyskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Dzięki zaangażowaniu wielu osób m.in. architektów, budowlańców zbudowaliśmy mieszkania, a rodziny, które w nich zamieszkają, zrobią z nich prawdziwe domy. Po zrealizowaniu tej inwestycji liczba mieszkań wybudowanych przez TTBS wynosi ponad 600.

Hol klatki schodowej w nowym budynku ozdobiony został muralem pt. „Każdy ma prawo do swojego raju” (autorstwa tyskiego artysty Wojciecha Łuki). Teren wokół budynku został uporządkowany. Jest tam droga dojazdowa, miejsca parkingowe, altana śmieciowa, zainstalowano oświetlenie. Posadzono również drzewa. Wśród nich, jak słyszymy, są dwie rajskie jabłonie. Drzewa te, jak słyszymy, „nawiązują wprost do muralu, ale są też niezwykle dekoracyjne o każdej porze roku, a ich owoce są zimowym przysmakiem wielu ptaków”.

– Chcielibyśmy,  kontynuować współpracę z artystą w trakcie kolejnych realizacji, w ramach cyklu „Galeria w klatce” – zapowiada prezes Szczepańska.

– 2 lata temu TTBS w Tychach oddał do użytku nowy budynek na ulicy Barona – mówi Ewa Grudniok. –  W budynku o łącznej powierzchni  ponad 1855 metrów kwadratowych znalazło się 38 nowych lokali mieszkalnych, każdy o powierzchni od 35 do 63 metrów kwadratowych. Z końcem 2022 r. będą gotowe trzy budynki przy al. Bielskiej (obecnie inwestycja jest w trakcie realizacji). Powstanie tam 91 mieszkań dla mieszkańców miasta Tychy.

Prace przy budowie domu przy ul. de Gaulle’a rozpoczęły się w kwietniu 2019 r. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 8,7 mln zł brutto.

(pp)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here