Spotkania z Kulturą Żydowską

0
Cmentarz żydowski w Pszczynie, fot. arch.; RB

Dziś (17.10) rozpoczynają się szesnaste Spotkania z Kulturą Żydowską w Pszczynie. Czterodniowe wydarzenie przybliża elementy kultury żydowskiej przez pryzmat historii pszczyńskich Żydów. Odbędą się wykłady, projekcja filmu, wycieczki i koncert muzyki klezmerskiej. Wstęp na wszystkie wydarzenia (poza koncertem) jest bezpłatny.

Tegoroczny program przedstawia się następująco:

Czwartek, 17 października

17:00 – 18:30 – wykład Sławomira Pastuszki “Losy pszczyńskich Żydów podczas II wojny światowej” (Galeria 13, ul. Bednarska 13) – wstęp wolny.

W trakcie wykładu zaprezentowana zostanie także nowa książka pt. „Zostałem tam cztery lata”. Egzemplarz będzie można otrzymać po przekazaniu dowolnego datku na renowację cmentarza żydowskiego w Pszczynie.

19:00 – Pszczyński Klub Filmowy: „AUSTERIA” reż. Jerzy Kawalerowicz – (Galeria 13, ul. Bednarska 13) – wstęp wolny

Piątek, 18 października

16:00 – 18:00 – zwiedzanie cmentarza żydowskiego w Pszczynie po ostatnich renowacjach – „Zwyczaje i tradycje pogrzebowe Żydów pszczyńskich” – oprowadza Sławomir Pastuszka (cmentarz, ul. Katowicka)

Sobota, 19 października

17:00 – koncert zespołu ZOL ZAJN – wystąpią artyści Piwnicy pod Baranami

– Beata Czernecka

– skrzypce – Michał Półtorak

– fortepian – Tomasz Kmiecik

(Galeria 13, ul. Bednarska 13).

Bilety w cenie 15 zł (normalny) i 10 zł ( ulgowy) do nabycia w Pszczyńskim Centrum Kultury.

Niedziela, 20 października

12:00 – 14:00 oraz 15:00 – 17:00 – zwiedzanie cmentarza żydowskiego w Pszczynie po ostatnich renowacjach – „Znani i nieznani oraz ich wkład w rozwój Pszczyny” – oprowadza Sławomir Pastuszka (cmentarz, ul. Katowicka)

Impreza organizowana jest przez Urząd Miejski w Pszczynie i Pszczyńskie Centrum Kultury we współpracy z opiekunem pszczyńskiego cmentarza żydowskiego – Sławomirem Pastuszką.

(r), źródło: UM Pszczyna

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here