Sprawa pumy. Nadleśnictwo Kobiór wydało komunikat

0
Zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay

Nadleśnictwo Kobiór wydało komunikat, w którym informuje, że po otrzymaniu wiadomości o widzianej pumie w miejscowości Piasek koło Pszczyny zadysponowano stałą obserwację terenów leśnych. Apel o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w lesie jest aktualny.

Przypomnijmy, że w niedzielę policja otrzymała zgłoszenie o zwierzęciu przypominającym pumę, widzianym w Piasku koło Pszczyny, pomiędzy ul. Katowicką a Drogą Krajową nr 1. Sprawę potraktowano poważnie. Urząd Miejski  w Pszczynie w niedzielę wydał ostrzeżenie z apelem o zachowanie ostrożności  i prośbą o kontakt w przypadku zaobserwowania zwierzęcia. Cytowaliśmy go tutaj.

Jak nas w poniedziałek, 30 września, poinformowała rzecznik pszczyńskiej policji asp. sztab. Karolina Błaszczyk, po otrzymaniu zgłoszenia patrol pojechał na wskazane miejsce, ale nie znalazł zwierzęcia.  Jak usłyszeliśmy, policja nie ma informacji, by jakiekolwiek zwierzę egzotyczne uciekło z hodowli czy transportu. Nie było też nowego zgłoszenia o zaobserwowanym zwierzęciu. Policja jednak potraktowała sprawę poważnie i dołączyła się do apelu o zachowanie ostrożności.

Piotr Łapa, rzecznik UM Pszczyna, poinformował nas w poniedziałek, że od publikacji komunikatu z ostrzeżeniem jeszcze dwie osoby przekazały informację, iż w ubiegłym tygodniu widziały zwierzę przypominające pumę (kotowate, zwinne, szybkie, z długim ogonem) – było to w okolicach Radostowic oraz Kobióra.

Dowiedzieliśmy się także, że na 1 października zaplanowano spotkanie specjalnego sztabu (policjanci, strażnicy leśni, strażnicy miejscy), nad którym koordynację obejmie Nadleśnictwo Kobiór.

Dziś, 2 października, na oficjalnej stronie starostwa pszczyńskiego zamieszczony został następujący komunikat:

„Nadleśnictwo Kobiór informuje, że po otrzymaniu informacji o widzianej pumie w miejscowości Piasek koło Pszczyny zadysponowano stałą obserwację terenów leśnych.

 Od niedzieli (29.09.2019 r.) uruchomiono patrole Terenowej Służby Leśnej oraz wdrożono obserwację obszarów leśnych, pól i terenów przyległych do lasu celem ustalenia, czy zwierzę widziane przez jednego z mieszkańców jest pumą. Jesteśmy w stałym kontakcie ze Strażą Miejską w Pszczynie i na bieżąco współpracujemy w powyższej sprawie. Na dzień dzisiejszy informacja o widzianej pumie nie została potwierdzona, ale należy zachować szczególną podczas przebywania w lesie.

Gdyby ktoś zauważył pumę, proszony jest o kontakt z Nadleśnictwem Kobiór (32 218 81 81, 601 161 940), Policją lub Strażą Miejską pod całodobowym numerem telefonu (32) 210 43 73”. Podpisany: Nadleśniczy Nadleśnictwa Kobiór Marian Pigan.  

(t)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here