Sprawdzają rowerzystów

2
fot. KMP Tychy

Dzisiaj (13.08) tyscy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przy wsparciu mundurowych z Komendy Wojewódzkiej Policji prowadzą działania „Rowerem bezpiecznie do celu”. Celem jest poprawa stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz ograniczenie zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów, czyli niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Akcja trwa od 6.00 do 22.00. Mundurowi z tyskiej „drogówki” obserwują skrzyżowania, przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe oraz główne trasy komunikacyjne, czyli wszystkie te miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do potrąceń pieszych. W akcji uczestniczą również policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, obsługujący specjalistyczny pojazd rejestrujący wykroczenia, tzw. ruchome stanowisko dowodzenia.

Jak podaje policja, zasadniczym celem takich działań jest przede wszystkim ograniczenie oraz w miarę możliwości wyeliminowanie zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Policja przypomina, że:

– Kierujący rowerem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych. Rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. Tam należy zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią.

– Jeśli przewozimy dziecko do lat 7, to tylko i wyłącznie na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

– Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem; szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów; warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

– Rowerzyści, którzy korzystają z chodnika lub drogi dla pieszych, są obowiązani jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

– Rower powinien być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. Jeżdżąc w dzień, należy posiadać tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym. W trakcie jazdy po zmroku dochodzi jeszcze przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone. Dodatkowo każdy rowerzysta powinien posiadać odpowiedniego koloru koszulkę lub jakikolwiek element odblaskowy, który pozwoli z daleka go dostrzec

– Rower powinien być przygotowany do jazdy; najważniejsze jest sprawdzenie hamulców. Musi mieć też na wyposażeniu dzwonek.

– Rowerzysta powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku. Nie jest on co prawda obowiązkowy, ale warto mieć na uwadze, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu.

(t), źródło: KMP Tychy

 

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here