Sprawdzi się wypożyczalnia rowerów miejskich?

0
fot. UM Pszczyna

Przed długim majowym weekendem w Pszczynie ma zacząć działać wypożyczalnia rowerów miejskich. Na czterech stacjach znajdzie się w sumie 40 rowerów.

Jak informuje Piotr Łapa, rzecznik UM Pszczyna, pilotażowy program uruchomiony zostanie na pięć miesięcy (do końca września). Stacje rozlokowane zostaną przy dworcu PKP, na pszczyńskim rynku, osiedlu Piastów oraz przy Ośrodku Sportów Wodnych w Łące. W przypadku, gdyby na którejś ze stacji nie było zainteresowania wypożyczaniem sprzętu, wówczas zostanie ona przeniesiona do innej lokalizacji.

Jak zapowiada rzecznik, każda stacja wyposażona zostanie w dziesięć rowerów i będzie miała dwanaście miejsc postojowych. Umożliwi to pozostawienie roweru nawet w przypadku, gdyby wszystkie stały w danym punkcie. W sytuacji, kiedy wszystkie miejsca będą zajęte, użytkownik korzystając z dodatkowego zabezpieczenia przypnie rower do trwałych elementów stacji.

– W okolicy mamy mnóstwo ciekawych miejsc, które można odwiedzić organizując wycieczki rowerowe. Wypożyczalnia ułatwi również przemieszczanie się po samym mieście. Na bieżąco będziemy monitorowali, jakie jest zainteresowanie i ruch rowerów między stacjami. Dzięki temu, że pierwsze pół godziny będzie darmowe, przewidujemy większy ruch na krótkich odcinkach. Jeżeli system się sprawdzi to będzie funkcjonował w kolejnych latach – zapowiada burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Operator na bieżąco ma serwisować sprzęt. W momencie, kiedy przez dłuższy czas na danej stacji nie będzie rowerów, obsługa systemu ma zadbać o to, aby były dowiezione z innych stacji.

– Ważną kwestią jest również system wypożyczania. Użytkownik, który zarejestruje swoje konto i dokona odpowiedniej przedpłaty, będzie mógł wypożyczyć rower korzystając jedynie z telefonu komórkowego. W pierwszych dniach po uruchomieniu wypożyczalni planowana jest akcja informacyjna. Przy każdym punkcie stać będą wyszkolone osoby, które zainteresowanym osobom opowiedzą o tym, jak działa pszczyński system – informuje rzecznik UM. Obecnie Urząd Miejski szuka zainteresowanego operatora. Ogłoszono przetarg.

(r), źródło: UM Pszczyna

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here