Sprzedawcy z giełdy kwiatowej dostali mandaty na sumę 30 tys. zł

0
zdjęcie ilustracyjne
Reklama

Funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach w październiku br. kilka razy kontrolowali sprzedawców na terenie Śląskiej Giełdzie Kwiatowej w Tychach. Sprawdzano czy klienci otrzymują paragony z kas fiskalnych. Wielu sprzedawców okazało się niesolidnych. Nałożono 70 mandatów na kwotę prawie 30 tys. zł.

Jak informuje Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, ostatnia taka kontrola odbyła się 27 października. Niektórzy sprzedawcy wydawali się zaskoczeni kolejną wizytą kontrolujących.

– Jeden ze sprzedawców prowadzący stoisko pełne świeżych kwiatów na widok funkcjonariuszy celno-skarbowych oświadczył oczekującym w kolejce klientom, że „dziś nie handluje”, a inny sprzedawca biegał pomiędzy kilkoma oddalonymi od siebie stoiskami z jedyną kasą fiskalną, którą posiadał. Jeden i drugi już wielokrotnie byli karani mandatami za niewydawanie klientom paragonów fiskalnych. 27 października w ciągu kilku godzin nałożono 19 mandatów na kwotę prawie 8 tys. zł – mówi Michał Kasprzak.

W październiku br. pracownicy Urzędu Skarbowego w Tychach oraz Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach kilkukrotnie sprawdzali uczciwość sprzedawców na tyskiej giełdzie kwiatowej. W tym czasie nałożyli łącznie ponad 70 mandatów na kwotę niemal 30 tys. zł. Jak podaje M. Kasprzak, niektórzy sprzedawcy byli karani wielokrotnie, a jeden z handlujących został jednego dnia ukarany mandatami na trzech prowadzonych przez siebie stoiskach.

Reklama

– Mamy świadomość, że skala nieprawidłowości wśród handlujących na tyskiej giełdzie kwiatowej jest znaczna. Dlatego w przyszłości będziemy o wiele częściej niż dotychczas weryfikować czy sprzedawcy wydają klientom paragony fiskalne – mówi Adam Mierzwa naczelnik Urzędu Skarbowego w Tychach. – Zależy nam także by przedsiębiorcy byli świadomi tego, jakie spoczywają na nich obowiązki. W najbliższym czasie planujemy zorganizować szkolenie dla sprzedawców z tyskiej giełdy, którzy chcą się dowiedzieć jak prawidłowo wywiązywać się na nałożonych na nich obowiązków podatkowych – dodaje A. Mierzwa.

Jak informuje Michał Kasprzak, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są zobowiązani, co do zasady, ewidencjonować tę sprzedaż za pomocą kas fiskalnych (obowiązek taki wynika z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT).

– Sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej albo nie wydanie dokumentu z kasy fiskalnej, stwierdzającego dokonanie sprzedaży to naruszenie przepisów, za które grozi wysoka grzywna. Paragon fiskalny to nie tylko dokument, który każdemu z nas pozwala dochodzić praw konsumenta. To także potwierdzenie, że należny podatek trafia do naszej wspólnej kasy – do budżetu państwa – przypomina rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

(J)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here