Starosta: Mamy szpital!

1
Nowy dyrektor szpitala dr n. med. Marcin Leśniewski (w środku), obok pracownicy i mieszkańcy, którzy przyszli na konferencję prasową; fot. RB

„Mamy szpital!”. Na zwołanej dziś (30.07) na godz. 17.30 konferencji prasowej przed szpitalem w Pszczynie poinformowano, że powiatowa spółka Centrum Przedsiębiorczości otrzymała kontrakt na prowadzenie placówki. Starosta pszczyński Paweł Sadza i dr n. med. Marcin Leśniewski (dyrektor nowego szpitala w Pszczynie) zapowiedzieli, że od środy 1 sierpnia szpital zacznie znów działać.

Przed budynek niedziałającej od miesiąca placówki przyszli pracownicy, mieszkańcy, radni.

– Mamy szpital! – powiedział starosta, rozległy się oklaski. – NFZ przyznał nam kontrakt. Od 1 sierpnia, czyli od środy, szpital rusza pełną parą – zapowiedział.

Jak można było usłyszeć od dra Leśniewskiego, NFZ przyznał powiatowej spółce kontrakt na praktycznie wszystkie oddziały, które w ramach hospitalizacji funkcjonowały: anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, geriatryczny, chirurgii ogólnej i laparoskopowej, ginekologiczno-położniczy, neurologiczny, chirurgii urazowo-ortopedycznej, neonatologiczny, na Izbę Przyjęć z Ambolutorium Urazowo-Ortopedycznym.

– Będziemy robić wszystko, aby obszary działań, na które NFZ nie ogłosił konkursu, czyli poradnie przyszpitalne i Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, też znalazły się w tym szpitalu – zapowiedział dr Leśniewski.

Przypomnijmy, 20 marca NFZ w Katowicach  wypowiedział kontrakt dzierżawiącej szpital w Pszczynie spółce Centrum Dializa z Sosnowca z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. W połowie czerwca Dializa poinformowała, że zawiesza działalność szpitala. Pacjenci zostali wypisani lub przewiezieni do innych placówek. O przejęcie szpitala z kontraktem starała się spółka Centrum Przedsiębiorczości, której 100-procentowym właścicielem jest powiat pszczyński. W ogłoszonym przez NFZ konkursie na kontrakt wszystkie złożone oferty (powiatowej spółki, a także dotychczasowego dzierżawcy) zostały jednak odrzucone jako niespełniające wymogów. Szpital w Pszczynie przestał działać. Ostatnią nadzieją były rokowania. Spółka powiatowa złożyła nową ofertę i została ona przyjęta.

Więcej w najbliższym drukowanym wydaniu „Nowego Info” (7.08.2018).

 

(r), zdjęcia: RB

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here