Starosta Sadza obciął sobie wynagrodzenie

1
Paweł Sadza, starosta pszczyński; fot. Renata Botor

Starosta Sadza obciął sobie wynagrodzenie. Wiele rad gmin i powiatów zbojkotowało rozporządzenie Rady Ministrów o obcięciu wynagrodzenia samorządowcom. Uchwały takiej, obniżającej wynagrodzenie starosty, nie podjęła również Rada Powiatu Pszczyńskiego. Ale starosta pszczyński sam obciął swoje wynagrodzenie. Dzisiaj (28.08) drugi raz z rzędu pobrał mniejszą pensję.

1 lipca br. wszedł w życie załącznik nr 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, który obniża wynagrodzenie zasadnicze samorządowców, w tym starostów.

Pensja m.in. starostów, burmistrzów, prezydentów miasta wypłacana jest na podstawie aktualnych uchwał rad powiatów i gmin. W czerwcu gremia te miały czas na dostosowanie starych uchwał do prawa obowiązującego od 1 lipca 2018 r. W wielu przypadkach zbojkotowały jednak załącznik nr 1 rządowego rozporządzenia. Uczyniła tak również 20 czerwca br. Rada Powiatu Pszczyńskiego – nie obniżyła wynagrodzenia zasadniczego staroście pszczyńskiemu Pawłowi Sadzy. Sam starosta nie zabrał głosu gdy rada o tym debatowała. Barbara Bandoła, przewodnicząca Rady Powiatu Pszczyńskiego, (przeciwniczka obniżania pensji), wyjaśniła wówczas radnym, jak należy rozumieć ten gest milczenia. Jej zdaniem starosta poprzez milczenie nie zgadzał się na obniżenie pensji. Sam starosta tego nie skomentował, nie wziął też udziału w głosowaniu. Projekt obniżający wynagrodzenie odrzucono. Tym samym w powiecie w obiegu prawnym wciąż funkcjonuje uchwała, nakazująca wypłatę staroście pensji wyższej od tej, którą od 1 lipca wprowadziło rządowe rozporządzenie.

Jak poinformowała nas Marcela Grzywacz, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Pszczynie, „pomimo tego, że Rada Powiatu Pszczyńskiego nie przyjęła uchwały o obniżeniu wynagrodzenia, starosta pszczyński podjął decyzję o obniżeniu swojej pensji i dostosowaniu jej do wysokości wynikającej z Rozporządzenia Rady Ministrów. Starosta nie zatwierdził listy płac przygotowanej na podstawie uchwały Rady Powiatu Pszczyńskiego i polecił przygotować taką listę w oparciu o obowiązujące rozporządzenie. Od lipca Paweł Sadza pobiera pensję obniżoną o 1860 zł brutto.”

Jak się dowiedzieliśmy, 26 lipca staroście Pawłowi Sadzy wypłacono kwotę 7 298,78 zł netto (10 380 brutto). Taką sama pensję starosta pobrał 28 sierpnia.

O totalnym bałaganie panującym w finansach publicznych gmin i powiatów w związku z bojkotem załącznika nr 1 rządowego rozporządzenia napiszemy w najbliższym numerze „Nowego Info”.

(icz)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here