Starostwo pszczyńskie będzie zamknięte. Do ratusza po uprzedniej rejestracji

0
Starostwo Powiatowe w Pszczynie, fot. RB

W pszczyńskich urzędach wprowadzono obostrzenia związane z koronawirusem. W ratuszu od poniedziałku, 16 marca, sprawy urzędowe będzie można załatwić jedynie po wcześniejszej telefonicznej rejestracji. Ograniczenie dotyczy także jednostek organizacyjnych oraz miejskich spółek. Starostwo pszczyńskie poinformowało, że wstrzymuje przyjmowanie klientów. Sprawy mieszkańców mają być załatwiane, w miarę możliwości, drogą telefoniczną lub elektroniczną.

STAROSTWO PSZCZYŃSKIE

Starosta pszczyński Barbara Bandoła poinformowała, że w związku z zagrożeniem koronawirusem podjęto decyzję o zmianie funkcjonowania starostwa od 16 marca br. Zdecydowano o wstrzymaniu przyjmowania klientów w Starostwie Powiatowym w Pszczynie oraz wszystkich powiatowych jednostkach. Sprawy – w miarę możliwości – załatwiane będą telefonicznie oraz drogą elektroniczną.

Można się kontaktować z wydziałami starostwa:
• przez ePUAP,
• przez platformę SEKAP
• telefonicznie: 32 449 23 00 (lub szczegółowe numery do wydziałów: www.powiat.pszczyna.pl/s124-kontakt-do-wydzialow)
• wysyłanie pism/wniosków na e-mail: powiat@powiat.pszczyna.pl
• pozostawianie pism/wniosków w specjalnych skrzynkach przed budynkami urzędów

Najważniejsze informacje:

• Starostwo Powiatowe w Pszczynie oraz wszystkie powiatowe jednostki organizacyjne wstrzymują przyjmowanie mieszkańców.

• Urzędnicy będą pracowali, by załatwiać (w miarę możliwości) sprawy mieszkańców drogą telefoniczną lub elektroniczną.

• Od poniedziałku przy budynkach Starostwa Powiatowego w Pszczynie pojawią się „skrzynki” do których będzie można wkładać pisma.

• Ze względu na ograniczenia w funkcjonowaniu urzędu, sprawy związane z ewentualnym nakładaniem kar dla osób, które w 30-dniowym terminie nie poinformują o zbyciu i nabyciu pojazdu oraz obowiązku rejestracji pojazdu sprowadzonego z kraju UE będą rozpatrywane indywidualnie. Do naszego starostwa trafiła rekomendacja Związku Powiatów Polskich o tym, by nie karać kierowców w tej sytuacji.

• Do 31 marca zawieszona zostaje działalność punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego w powiecie pszczyńskim.

• Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta w Pszczynie udziela porad wyłącznie telefonicznie pod numerem tel. 32 449 23 28 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: konsument@powiat.pszczyna.pl. Wnioski o podjęcie interwencji oraz o udzielenie porady można pobrać na stronie: www.powiat.pszczyna.pl/s169-powiatowy-rzecznik-konsumentow i wysłać za pomocą skrzynki kontaktowej ePUAP (opatrzone podpisem elektronicznym) lub pocztą na adres Starostwa Powiatowego w Pszczynie

• Nieczynny będzie Powiatowy Punkt Informacji Turystycznej w budynku centrum przesiadkowego w Pszczynie.

• Decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego ograniczenia zostały wprowadzone w funkcjonowaniu Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. PINBud prosi o wizytę w urzędzie wyłącznie po wcześniejszym jej umówieniu telefonicznym, w przypadkach niecierpiących zwłoki. W sytuacjach, w których nie jest to konieczne, PINBud zwraca się o wyłączny kontakt telefoniczny (32 211 20 24) lub pisemny za pośrednictwem poczty tradycyjnej (ul. Korfantego 6, 43-200 Pszczyna) lub elektronicznej – pinb@powiat.pszczyna.pl

• Od poniedziałku, 16 marca na terenie całego kraju zawieszona została kwalifikacja wojskowa. Zawiadomienia wysłane na dzień od 16 marca do 30 kwietnia tracą ważność.

URZĄD MIEJSKI W PSZCZYNIE:

W Urzędzie Miejskim w Pszczynie od poniedziałku sprawy urzędowe będzie można załatwić jedynie po wcześniejszej telefonicznej rejestracji. Ograniczenie dotyczy także jednostek organizacyjnych oraz miejskich spółek.

Jak informuje UM Pszczyna, w ciągu najbliższych dwóch tygodni w ratuszu będzie można załatwić na miejscu jedynie sprawy pilne i niecierpiące zwłoki. Pozostałe należy załatwiać telefonicznie, drogą mailową, za pośrednictwem skrytki ePUAP oraz platformy SEKAP. Wszelkie zobowiązania finansowe na rzecz gminy mogą być dokonywane za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Wykaz numerów telefonów do Wydziałów i Referatów Urzędu Miejskiego w Pszczynie – kliknij.

Wykaz numerów telefonów do Wydziałów i Referatów Urzędu Miejskiego w Pszczynie – kliknij

– W związku z odnotowanymi przypadkami koronawirusa na terenie województwa śląskiego apeluję o ograniczenie odwiedzania miejsc użyteczności publicznej. Nasze działania wynikają z maksymalnej ochrony mieszkańców przed zarażeniem się koronawirusem. Musimy również zapewnić ciągłość pracy urzędu i zadbać o zdrowie nas wszystkich – informuje burmistrz Dariusz Skrobol, który – jak zapewnia UM Pszczyna – na bieżąco jest w kontakcie z Miejskim Sztabem Kryzysowym oraz stacją sanepidu w Tychach.

Burmistrz apeluje również o to, aby mieszkańcy pozostali w domach i ograniczyli wizyty na zewnątrz.

– Specjaliści od chorób zakaźnych z Orzesza i Tychów, z którymi rozmawiałem, zwracają uwagę na to, aby stosować się do zaleceń i nie lekceważyć naszego apelu. Co pozwoli minimalizować niebezpieczeństwo. Z gorącą prośbą zwracam się również do rodziców i młodzieży. Nie powielajmy błędów naszych sąsiadów. Doświadczenia pokazują, że izolacja jest jedyną skuteczną formą w zapobieganiu rozprzestrzeniania się epidemii dlatego czasu wolnego od szkoły nie traktujmy jako wakacji – dodaje burmistrz.

W sytuacji kiedy zaobserwujemy takie objawy jak gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem – bezzwłocznie musimy telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną pod nr tel. 512-370-717. Nie powinniśmy udawać się do lekarza ani przychodni, żeby ograniczyć również ryzyko zarażenia innych.

źródło: Powiat Pszczyński, UM Pszczyna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here