Starostwo: Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa ptaków

0
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Capri23auto z Pixabay
Reklama

„Na terenie powiatu pszczyńskiego potwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Mimo że choroba jest niegroźna dla ludzi, może skutkować uśmierceniem drobiu w gospodarstwach i dużymi stratami dla hodowców drobiu” – poinformowało dziś (16.04) starostwo pszczyńskie.

Po potwierdzeniu dodatniego wyniku na obecność wysoce zjadliwej grypy ptaków w jednym z gospodarstw drobiarskich na terenie powiatu pszczyńskiego, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzenienia się choroby, służby podjęły decyzję o niezwłocznej likwidacji ogniska, co miało miejsce 15 kwietnia.

„W rozporządzeniu wojewoda śląski określi obszary zapowietrzony i zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków i obowiązujące w nich nakazy i zakazy” – czytamy w komunikacie starostwa.

Już teraz służby weterynaryjne przypominają, że w związku z zagrożeniem chorobą należy zminimalizować ryzyko kontaktu drobiu z dzikim ptactwem, dezynfekować pomieszczenia, gdzie przebywa drób, a o zwiększonej śmiertelności w hodowli niezwłocznie informować lekarza weterynarii.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pszczynie informuje o najważniejszych zasadach, które pomogą ochronić gospodarstwa przed wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków:

Reklama

– karm drób wyłącznie w budynkach inwentarskich,

– pozostaw ptaki w przeznaczonych do tego pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu,

– nie wykorzystuj do pojenia drobiu wody ze zbiorników, od których mają dostęp dzikie ptaki,

– po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyj ręce wodą z mydłem,

– w przypadku wykonywania czynności związanych z obsługą drobiu stosuj odzież i obuwie ochronne przeznaczone wyłącznie do tego celu,

– stosuj maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób oraz przy wjazdach i wyjazdach z gospodarstwa,

– zabezpiecz budynki, w których utrzymywany jest drób oraz paszę przed dostępem zwierząt dzikich, w tym ptaków,

– obserwuj stan zdrowia ptaków; o wszelkich niepokojących objawach natychmiast powiadom lekarza weterynarii.

Więcej informacji na temat choroby i postępowania w przypadku jej wystąpienia można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.

(r), źródło: powiat pszczyński

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj