Strażacka pasterka

0
Fot. Lech Gawin

O północy (14 lutego) w Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu odprawiono strażacką pasterkę. Msza św. na dobre rozpoczęła odpust św. Walentego – patrona m.in. chorych i zakochanych. Św. Walenty od 2003 r. jest też patronem Bierunia.

Walentynki to świecka i stosunkowo młoda w naszym kraju tradycja. Ale w Bieruniu świętowanie dnia 14 lutego ma silny wymiar religijny i długą historię. W tę tradycję wpisuje się także strażacka pasterka w drewnianym kościółku, nazywany przez mieszkańców Walencinkiem. Odpust na dzień św. Walentego W Bieruniu zawsze przyciągał do miasta tłumy ludzi.

Strażacką mszę świętą odprawił ks. Damian Bednarski. Przybyły poczty sztandarowe wraz ze strażakami, burmistrz Krystian Grzesica i starosta Bernard Bednorz, który przewodzi powiatowym strukturą Ochotniczych Straży Pożarnych.

Wypełniony wiernymi kościółek, bo przyszli tu również mieszkańcy miasta i pielgrzymi, tradycyjnie rozbrzmiewał śpiewaną tylko w Bieruniu starą pieśnią „O tym świętym Walencinie”. Podczas liturgii wierni mieli możliwość ucałowania relikwiarza św. Walentego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here