Strażackie ćwiczenia na torze Fiata

0
Fot. Przemysław Żołneczko
Reklama

W dniach od 12 do 14 lipca na torze Fiata w Tychach strażacy okolicznych komend Państwowej Straży Pożarnej ćwiczyli swoje umiejętności prowadzenia pojazdów w trudnych warunkach terenowych. W zajęciach wzięło udział łącznie 36 funkcjonariuszy z Tychów, Mikołowa, Pszczyny, Oświęcimia, a także z fiatowskiej Zakładowej Straży Pożarnej „Sirio”.

Każdego dnia szkolenie rozpoczynało się od godziny zajęć teoretycznych, po czym strażacy przechodzili na tor rajdowy, na którym przez kolejne pięć godzin ćwiczono umiejętności praktyczne, pod czujnym okiem instruktorów z Automobilklubu Ziemi Tyskiej.

Zajęcia składały się z czterech ćwiczeń: jazdy slalomem, pokonywania wzniesień o bardzo dużym nachyleniu samochodem ciężarowym, precyzyjnym cofaniu pojazdem z przyczepą oraz manewrowaniu pojazdem z założonymi oponami poślizgowymi. Te ostatnie zadanie miało na celu nauczyć kierowców-strażaków panowania nad pojazdem na oblodzonej drodze. Ponadto w programie ćwiczeń znalazły się także symulator dachowania. Część pojazdów użytych w trakcie instruktażu została użyczona przez Fiat Chrysler Automobiles.

– Szkolenie ma na celu usystematyzowanie umiejętności kierowców, którzy i tak prezentują wysoki poziom kwalifikacji – mówi Grzegorz Wróbel, jeden z instruktorów. – Każde z ćwiczeń ma swoją specyfikę i dlatego wszyscy strażacy muszą wykonać kolejno wszystkie. Zanim jednak ruszą w drogę, sprawdzamy, czy przyjęli odpowiednią pozycję oraz czy prawidłowo ułożyli ręce na kierownicy. To bardzo ważny element prowadzenia samochodu. Mamy duże szczęście, bo fiatowski tor jest jedynym takim obiektem na Śląsku, gdzie kierowcy w realnych warunkach mogą przećwiczyć swoje umiejętności. Moim zdaniem takie ćwiczenia powinny odbywać się cyklicznie, przynajmniej raz w roku. Poza tym, nie tylko strażacy powinni szlifować swoje umiejętności, ale również przedstawiciele innych służb, a nawet cywile. Na Zachodzie jest to standardem – dodaje Wróbel.

Reklama

Szkolenie zorganizowano z inicjatywy starszego brygadiera Piotra Szojdy, komendanta miejskiego PSP w Tychach. Organizatorami były wszystkie wymienione wyżej instytucje.

Przemysław ŻOŁNECZKO

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here