Strzelnica golfowa już otwarta

0
Nowa strzelnica golfowa przy ul. Sikorskiego w Tychach; fot. UM Tychy/Kamil Peszat/ Twoje Tychy

Strzelnica golfowa już otwarta. Oddano do użytku tyski driving range, czyli pole do nauki gry w golfa zwane też strzelnicą golfową. Obiekt ten oficjalnie zainaugurował swoją działalność 8 maja. Inwestycja kosztowała 1,6 mln zł i mimo wielu głosów sprzeciwu sfinansowana została z kasy miasta Tychy. Prezydent Tychów gra w golfa, i nie tylko.

Stara strzelnica golfowa (czyli rodzaj treningowego pola golfowego) mieściła się przy ul. Edukacji. Na sesji Rady Miasta Tychy, która odbyła się 28 kwietnia 2016 r., prezydent Tychów Andrzej Dziuba wspomniał, że golf stał się dyscypliną olimpijską, a następnie poinformował radnych o potrzebie budowy nowej strzelnicy golfowej przy ul. Sikorskiego, bo miejsce przy ul. Edukacji przewidziane jest na stadion lekkoatletyczny. Starą strzelnicę, jak można było usłyszeć, wybudowała prywatna firma; w 2013 r. obiekt przejęła gmina Tychy i wydzierżawiła Tyskiemu Klubowi Golfowemu, a TKG ma sukcesy w grze w golfa.

– Czy mamy im powiedzieć: bardzo was przepraszamy, idźcie sobie stąd, bo budujemy tu stadion lekkoatletyczny? – pytał trzy lata temu na sesji prezydent Dziuba. I odpowiedział sobie, że nie można tak postąpić, bo byłoby to nieprzyzwoite. Na nowy driving range prezydent chciał przeznaczyć z kasy miasta 1,6 mln zł, uznał bowiem, że nie są to aż tak wielkie pieniądze i warto je zainwestować w golfa.

Wniosek o wydanie 1,6 mln zł z budżetu miasta na budowę nowej strzelnicy negatywnie zaopiniowała Komisja Finansów Publicznych Rady Miasta Tychy. Radni opozycji byli przeciw. Na przykład Dariusz Wencepel proponował, aby najpierw zreperować w Tychach wszystkie chodniki i drogi, a dopiero później robić takie interesy. Poparł go radny Klaudiusz Slezak, proponując, aby pole golfowe, a nawet kryty stok narciarski (dostępny przez cały rok) budować z miejskich pieniędzy dopiero wtedy, gdy już nie będzie wiadomo co robić z ich nadmiarem; na razie jednak na załatwienie czekają pilne sprawy. Radny Marek Gołosz stwierdził wprost: „zwariowaliście, że chcecie budować pole golfowe” i proponował, by pieniądze przeznaczone na ten cel wydać na bezpłatne zajęcia rekreacyjne dla dzieci i młodzieży. Radna Ewa Węglarz stwierdziła, że miasto Tychy nie ma pieniędzy na pomoc ludziom, a wydaje je na niszowy sport.

– Potrzeby mieszkańców dzielnic ościennych są niezaspokojone, a tutaj buduje się takie frykasy jak pole golfowe – dziwił się radny Paweł Porszke z Wilkowyj. – To tak, jakby ojciec poszedł do sklepu i kupił głodnym dzieciom czekoladę zamiast chleba.

Radni proprezydenccy stanowili jednak większość i w kwietniu 2016 r. podjęli uchwałę zmieniającą budżet poprzez przeznaczenie 1,6 mln zł na budowę nowego pola do nauki gry w golfa (strzelnicę golfową). Przetarg na budowę tego obiektu przy ul. Sikorskiego  prezydent Tychów ogłosił w lipcu 2017 r. Umowę z wykonawcą – spółką AGC Bytom –  zawarto 6 września 2017 r. Termin zakończenia prac wyznaczono na połowę grudnia 2017 r.  Strzelnicę golfową oficjalnie oddano do użytku 8 maja 2019 r.

– Tyski driving range, czyli nowoczesna strzelnica golfowa, jest już gotowa i czeka na golfistów – informuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy. – Do tej pory amatorzy tej dyscypliny mogli rozwijać swoje umiejętności przy ulicy Edukacji, w miejscu, w którym niebawem rozpocznie się budowa stadionu lekkoatletycznego. Driving range został więc przeniesiony w inne miejsce. Jednak zmiany nie dotyczą tylko samej lokalizacji: w nowym miejscu będzie działała Akademia Golfa. Z obiektu, zaplecza techniczno-biurowego oraz sali do ćwiczeń z symulatorami golfa dla juniorów korzystać będą nie tylko członkowie Tyskiego Klubu Golfowego – obiekt będzie także dostępny dla wszystkich chętnych.

– Wierzę, że będzie to miejsce, w którym nie tylko można zagrać w golfa, ale także miło spędzić czas oraz poznać nowych ludzi – mówi Wojciech Dudzik, prezes Tyskiego Klubu Golfowego. – Golf kojarzy nam się ze sportem dla snobów. Nie ma nic bardziej mylnego. Jest to dyscyplina skierowana do wszystkich, bez względu na wiek oraz płeć. Każdy z nas może zostać golfistą. Nie trzeba mieć żadnych dyspozycji. Celność możemy sobie wypracować podczas treningów.

Strzelnica przy ul. Sikorskiego wyposażona został w dziesięć stanowisk do wybijania piłek. Można tu, jak słyszymy, doskonalić swoje umiejętności w asyście profesjonalnego trenera.

– Od 8 maja do października, w środy w godzinach od 16.00 do 19.00 oraz w trzy pierwsze soboty miesiąca od godz. 9.00 do 14.00 ze strzelnicy będą mogli nieodpłatnie korzystać mieszkańcy – zapewnia rzecznik UM Tychy. – Do dyspozycji będzie sprzęt oraz opieka trenerska, którą zapewnią członkowie Tyskiego Klubu Golfowego oraz MOSiR w Tychach.

– Chcemy stworzyć przyjazne warunki do uprawiania golfa w Tychach – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. – Dla mieszkańców, którzy zdecydują się spróbować swoich sił, golf być może stanie się nową formą aktywnego spędzania wolnego czasu. Chcemy też, żeby na strzelnicy gościło jak najwięcej dzieci i młodzieży.

Tyski Klub Golfowy w swoich strukturach skupia nie tylko golfistów, ale, jak słyszymy, również społeczników, którzy promują ideę tego sportu wśród mieszkańców. TKG jest członkiem Polskiego Związku Golfa. Zawodnicy TKG są ewenementem na skalę kraju, bo, jak słyszymy, choć nie mają do dyspozycji własnego pola golfowego, to znajdują się w czołówce polskich golfistów.

Prezes Dudzik mówi, że przy wspólnych treningach zaczęły grać dzieci członków TKG i tym tłumaczy fakt, że tyscy juniorzy od wielu lat odnoszą sukcesy w ważnych zawodach krajowych.

– Będziemy zapraszać do nas szkoły podstawowe i średnie na lekcje WF, planujemy organizować „Golf dla kobiet” oraz eventy dla firm – obiecuje prezes Wojciech Dudzik.

Ewa Grudniok informuje, że od września w tyskiej Szkole Mistrzostwa Sportowego funkcjonować będzie pierwsza w Polsce klasa sportowa o profilu golfowym, a dzieci trenować będą na nowo wybudowanej strzelnicy przy ul. Sikorskiego.

Po sesji 28 kwietnia 2016 r. od Andrzeja Dziuby, prezydenta Tychów, dowiedzieliśmy się, że gra w golfa. Jakiś czas po opublikowaniu przez nas tej informacji w kontekście budowy strzelnicy golfowej w Tychach Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, dopowiedziała, że „Andrzej Dziuba grał lub gra także m.in. w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę, tenis stołowy (ping-pong), dart, bilard, badminton, bule i piłkarzyki”.

Więcej informacji znajdzie się w artykule opublikowanym w papierowym wydaniu „Nowego Info” nr 10 już 14 maja 2019 r.

ZB

Otwarto oferty w przetargu na treningowe pole golfowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here