Substancje zubożające warstwę ozonową. Redukcja emisji SZWO

0
fot. Albrecht Fietz z Pixabay
Reklama

Skrótem SZWO określa się substancje zubożające warstwę ozonową.  To substancje chemiczne, które są pochodnymi węglowodorów alifatycznych (metanu, etanu i propanu) zawierających atomy chloru, bromu lub fluoru, które wykazują potencjał niszczenia ozonu.

W trosce o warstwę ozonową Protokół Montrealski z 1987 r. nakazał wycofywanie SZWO ze stosowania. Zaistniała tym samym potrzeba zastąpienia tych substancji. Jak informuje Ministerstwo Klimatu, na rynku dostępnych jest wiele zamienników SZWO. Najważniejsze z nich to: substancje z grupy HFC i PFC (wodorofluorowęglowodory i perfluorowęglowodory) oraz substancje z grupy HC (węglowodory).

Do kontroli przestrzegania przepisów dotyczących substancji zubożających warstwę ozonową uprawniona jest Inspekcji Ochrony Środowiska (podstawa: ustawa z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych, Dz.U. 2015 poz. 881).  Jak informuje portal gios.gov.pl, Inspekcja Ochrony Środowiska prowadzi kontrolę podmiotów używających SZWO. Główny Inspektor Ochrony Środowiska przedstawia ministrowi właściwemu ds. środowiska do dnia 31 marca każdego roku kalendarzowego sprawozdanie z przestrzegania przepisów dotyczących substancji kontrolowanych, nowych substancji oraz fluorowanych gazów cieplarnianych w roku poprzednim.

(pp)

Reklama

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj