Sukces Filipa Waleckiego w międzynarodowych zawodach osób z zespołem Downa

0
Filip Walecki (w środku), fot. powiat
Reklama

Filip Walecki przywiózł brązowy medal z włoskiej Ferrary, gdzie kilka dni temu zakończyły się największe w tym roku międzynarodowe zawody osób z trisomią 21, czyli zespołem Downa.

Filip od lat trenuje biegi, pływanie oraz jazdę konną. Jest ultramaratończykiem. Uwielbia biegać w lesie i w górach i jest to dla niego najlepsza forma rehabilitacji. Pasję zaszczepili w nim rodzice, pod których okiem konsekwentnie trenuje i robi coraz większe postępy.

Euro Trigames 2021 były rozgrywane w dniach 4-11 października we włoskiej Ferrarze. Wzięli w nich udział sportowcy z zespołem Downa z 16 europejskich krajów i USA. Polskę reprezentowało 29 zawodników, w tym pływacy, lekkoatleci, judocy i tenisista stołowy.

Filip wziął udział w czterech konkurencjach: biegu na 400 m (6. miejsce) , 800 m (4. miejsce) i 1500 m (4. miejsce). W każdym starcie ustanowił swój rekord życiowy. Na podium stanął po biegu w sztafecie 4 x 400. Mieszkaniec Czarkowa wspólnie z kolegami z Warszawy sięgnął po brązowy medal.

Reklama

Z Filipem i jego rodzicami spotkali się starosta Barbara Bandoła i wicestarosta Damian Cieszewski, by pogratulować osiągniętego wyniku. – Serdecznie gratulujemy talentu, samozaparcia i ukochania sportu. Ale też wiary, bo zwyciężać mogą ci, którzy wierzą, że mogą. Filip jest dumą powiatu pszczyńskiego. Jesteśmy dumni tym bardziej, że jest absolwentem naszej powiatowej szkoły. Życzymy jeszcze wielu sukcesów – mówili Barbara Bandoła i Damian Cieszewski, gratulując także rodzicom-trenerom wytrwałości i zaangażowania. – Bez państwa to by się nie udało – podkreślili.

Rodzice Filipa,  Małgorzata i Michał Waleccy, opowiadali, że poziom w zawodach był kosmicznie wysoki, a emocje startowe ogromne. Świetnie było się sprawdzić na europejskim poziomie. Było to doświadczenie, które będzie procentować. Filip będzie teraz przygotowywał się do mistrzostw Świata w Pradze, które odbędą się w przyszłym roku.

Oprócz listu gratulacyjnego i paczki z lokalnymi produktami Filip otrzymał również upominek, który pozwoli rozwijać sportową pasję.

Brązowy medalista Euro Trigames jest absolwentem Zespołu Szkół nr 3 w Pszczynie i tegorocznym laureatem Wyróżnienia Starosty Pszczyńskiego „Uskrzydlony”, przyznawanego osobom z niepełnosprawnościami, które mogą być wzorem dla innych.

O Uskrzydlonych czytaj poniżej:

[ZDJĘCIA] Uskrzydleni 2020. Wyróżniono wyjątkowych ludzi

(r), źródło: powiat pszczyński

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here