Święto fotografii w Tychach

0
Marek Lapis, gość specjalny Tychy Press Photo; fot. Dominik Gajda

Święto fotografii w Tychach. W Pasażu Kultury Andromeda w sobotę, 9 marca ogłoszono wyniki konkursu 19. edycji Tychy Press Photo. Otwarto również wystawę pokonkursową oraz ekspozycję gościa specjalnego Marka Lapisa pt. „Biało-Czerwona”.


W kategorii „Najlepszy fotoreportaż” przyznano wyróżnienia: Agnieszce Łukaszewskiej-Wilczek – „21 powodów szczęścia” (reportaż z imprezy urodzinowej osoby z zespołem Downa) i Dariuszowi Kuźmie – „Pół roku po tragedii” (reportaż ze zniszczonej przez huragan karaibskiej wyspy), a także nagrodę: Grzegorzowi Krzysztofikowi – „Trzeci dzwonek” za czarno-białe zdjęcia zza kulis występu lwowskiego baletu w Tychach.

W kategorii „Najlepsze zdjęcie” nagrodę otrzymał Tomasz Ziobro – „Wesołych Świąt”.

W kategorii „Najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach” nagrodę otrzymał również Tomasz Ziobro za to samo zdjęcie, czyli „Wesołych Świąt”.

Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbyło się 9 marca w Pasażu Kultury Andromeda, przed pokazami Marka Lapisa (gość specjalny imprezy), Beaty Mendrek (jurorka konkursu), Magdaleny Boruckiej i Artura Jastrzębskiego (laureaci poprzedniej edycji) oraz premierą krótkometrażowego filmu „Ekspozycja”, nakręconego przez Rafała Szopę i Macieja Tarnawskiego.

W konkursie mogły brać udział osoby fotografujące, mieszkające lub pracujące w minionym roku w Tychach, a także osoby niezwiązane z Tychami, ale w tym przypadku zgłaszane fotografie musiały być wykonane na terenie Tychów. Jurorami byli fotografowie: Beata Mendrek (przewodnicząca jury, ZPAF Okręg Śląski), Rafał Klimkiewicz (szef agencji Edytor.net) i Dominik Gajda (pomysłodawca i współorganizator TPP). Na konkurs organizatorzy otrzymali 441 zdjęć, od 41 autorów. Na wystawę pokonkursową jurorzy wybrali 88 zdjęć, autorstwa aż 25 osób. Nagrody pieniężne ufundował Teatr Mały w Tychach. Nagroda to 800 zł, a wyróżnienie 300 zł. Wszyscy laureaci otrzymali także bony po 50 zł od Fotonetu, partnera konkursu.

Wystawę pokonkursową w dolnym holu Andromedy można oglądać do 9 kwietnia, a wystawę „Biało-Czerwona” Marka Lapisa – do 28 marca.

Tyska impreza odbywa się od 19 lat, inspirowana jest słynnym World Press Photo. Początkowo miała charakter przeglądu i odbywała się w Teatrze Małym. W pierwszych latach brali w niej udział wyłącznie fotoreporterzy związani z lokalnymi mediami. Od 2004 r. organizowany jest konkurs z nagrodami. W poprzednich edycjach gośćmi byli m.in. Chris Niedenthal i Andrzej Grygiel (laureaci World Press Photo) oraz Mariusz Forecki, Arkadiusz Ławrywianiec, Arkadiusz Gola i Bartek Barczyk.

Partnerzy konkursu: Laboratorium Fotografii Cyfrowej Fotonet Tychy i ZPAF Okręg Śląski. Patronat medialny: m.in. dwutygodnik i portal Nowe Info. Organizator: Teatr Mały w Tychach, współorganizatorzy: Dominik Gajda i Marcin Zimnal.

(J)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here