Święto Niepodległości w Tychach

0
Pomnik Niepodległości w Tychach; fot. ZB

Święto Niepodległości w Tychach. Jutro (11 listopada) obchodzimy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W Tychach z tej okazji odbędzie się wiele imprez.

Jak poinformowała nas Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, program obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada przedstawia się następująco:

Godz. 10:00 – Msza święta w intencji Ojczyzny (kościół pw. św. Krzysztofa w Tychach) z udziałem Tyskiego Chóru Mieszanego Presto Cantabile.

Godz. 11:15 – Uroczysty przemarsz ulicami miasta przed Pomnik Niepodległości z udziałem władz Tychów, delegacji i zaproszonych gości, pocztów sztandarowych, orkiestry dętej KWK „Piast” i mieszkańców.

Godz. 12:00 – Niepodległa do hymnu – uroczyste odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” oraz uroczystości rocznicowe przy Pomniku Niepodległości z udziałem orkiestry dętej KWK „Piast”, Chóru Młodszego Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach i Tyskiego Chóru Mieszanego Presto Cantabile; wystąpienie prezydenta Tychów i zaproszonych gości, złożenie kwiatów, pieśni patriotyczne.

Godz. 12:50 – Patriotyczne warsztaty artystyczne prowadzone przez Związek Harcerstwa Polskiego i Klub Wilkowyje Miejskiego Centrum Kultury (okolice Pomnika Niepodległości).

Godz. 14:00 – Uroczystości rocznicowe pod Pomnikiem Bohaterów Powstań Śląskich w Tychach-Czułowie z udziałem tyskiego chóru Cantate Deo i orkiestry dętej KWK „Piast”.

Godz. 17.00 – Koncert utworów Stanisława Moniuszki w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Tychach w wykonaniu Tyskiego Chóru Mieszanego Presto Cantabile i solistów.

– 11 listopada od godz. 11:00 do godz. 13:00 odbędzie się także II Tyski Bieg Niepodległości w Parku Miejskim Solidarności (pod Żyrafą), a w godzinach 10:00 – 16:00 I Rajd Rowerowy Granicami Miasta Tychy – mówi Ewa Grudniok. – Trasa rajdu prowadzi wzdłuż granic administracyjnych miasta Tychy. Do przejechania jest ok. 65 km. Start o godz. 10:00 ze stacji kolejowej Tychy Żwaków. Zbiórka uczestników o godz. 9:45. Udział w rajdzie jest bezpłatny.

Jak informuje rzecznik UM Tychy od 12 do 15 listopada o godz. 10.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej (Filia nr 13, al. Niepodległości 110) odbędą się zajęcia edukacyjne o charakterze literacko – plastycznym: ”Kto Ty jesteś? Polak mały!”, podczas których dzieci poznają legendy, opowieści i wiersze nawiązujące do historii Polski, przypomną sobie, czym są symbole narodowe, a na koniec stworzą kotyliony lub flagi w barwach narodowych (zapisy: tel. 32 227 83 11).

15 listopada o godz. 10:00 w Młodzieżowym Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach, ul. Hlonda 1 odbędzie się Finał XXII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Historycznej „Legiony to żołnierska nuta”, o godz. 11:45 podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Jesteśmy dumni z Polski” połączone z wernisażem wystawy prac. Wystawę będzie można zwiedzać do 04.12.2019 r.

Natomiast 20 listopada o godz. 12:00 MDK nr 1 zaprasza także na koncert laureatów IV Wojewódzkiego Konkursu Pieśni Patriotycznej i Historycznej „Nad nami Orzeł Biały” połączony z koncertem Tyskiego Chóru Mieszanego „Presto Cantabile” (projekt realizowany jest pod patronatem prezydenta Tychów).

(pp)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here