Święto wojska bez husarii

0
Czołg T-72 zdobyty, 23.08.2017r.; fot. ZB

Święto wojska bez husarii. Dzisiaj (23.08) w Tychach obchodzono Święto Wojska Polskiego. Nie było zapowiadanej wcześniej husarii. Zastąpił ją Jurajski Szwadron Kawalerii. Powszechne zainteresowanie wzbudził przemarsz uczestników uroczystości z rynku na Starych Tychach na plac pod Żyrafą w Parku Miejskim.

Święto Wojska Polskiego przypada 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej stoczonej z bolszewikami. W Tychach obchody zorganizowano ponad tydzień później, dlatego niektórzy mieszkańcy miasta, widząc dzisiaj maszerujące ulicami Bocheńskiego, Budowlanych i Edukacji kompanie reprezentacyjne Komendy Wojewódzkiej Policji i 34. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia oraz sunące za nimi wozy bojowe, pytali o co chodzi?

Najpierw była msza święta w kościele św. Marii Magdaleny w Tychach. Oficjalne uroczystości z przemówieniami, wręczaniem odznaczeń, wyróżnień i awansów rozpoczęły się na placu pod Żyrafą w Parku Miejskim, gdy kolumna marszowa prowadzona przez Orkiestrę Reprezentacyjną Straży Granicznej z Nowego Sącza dotarła tam z rynku w Starych Tychach. Na maszerujących czekali tam m.in. kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych.

W rozrywkowej części uroczystości zaprezentowała się z musztrą paradną orkiestra straży granicznej. Po muzykach swoje wyszkolenie w walce pokazali członkowie 57 Samodzielnej Kompanii ASG. Na koniec popis jazdy konnej dały amazonki z Jurajskiego Szwadronu Kawalerii. Przy placu można było obejrzeć wystawę broni, w tym czołgów leopard, T-72 i T-34.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here