Symboliczna demonstracja w obronie drzew i klimatu

0
Demonstracja przed Urzędem Miasta Tychy, 24.01.2021r.; fot. ZB

Dzisiaj (24 stycznia) Śląski Ruch Klimatyczny zorganizował w kilku miastach demonstracje w obronie drzew i klimatu. Jedna z nich odbyła się przed Urzędem Miasta w Tychach.

Katarzyna Bizacka, aktywistka Śląskiego Ruchu Klimatycznego, informując o dzisiejszych demonstracjach w Katowicach, Mysłowicach, Rybniku, Tychach, Mikołowie, Dąbrowie Górniczej i Siemianowicach Śląskich tłumaczyła, że dwutlenek węgla jest główną przyczyną kryzysu klimatycznego, a wpływ na obniżenie emisji tego gazu mają decyzje nie tylko organizacji międzynarodowych i władz krajowych, ale także samorządów lokalnych. Stąd m.in. niedzielny symboliczny wiec (z powodu obostrzeń epidemicznych wzięło w nim 5 osób) m.in. przed Urzędem Miasta Tychy.

Na jednym z transparentów demonstrantów widniała informacja, że w latach 2015-2020 w Tychach wycięto 18 500 drzew, a posadzono (jedynie) 3640, w sytuacji, gdy ubytek jednego dorosłego drzewa równoważy dopiero 1700 sadzonek – jak głosił inny plakat. Drzewa są nie tylko wycinane, ale – jak informowała K. Bizacka – niszczone podczas inwestycji, a prezydent Tychów Andrzej Dziuba zapomina, że jego konstytucyjnym obowiązkiem nie są inwestycje drogowe i budowa stadionów, ale troska o środowisko. Niedzielny wiec przed ratuszem miał mu o tym przypomnieć (UM Tychy w niedzielę nie pracował), by miejska przyroda przestała być w Tychach traktowana po macoszemu.

We wrześniu 2019 r. prezydentowi Tychów wręczono petycję podpisaną przez ok. 1,5 tys. osób, w której zawarty był m.in. apel: o zatrzymanie wycinki drzew w Tychach, o pięciokrotne zwiększenia puli pieniędzy przeznaczonych na zieleń, o wiele nowych nasadzeń.

Zapytaliśmy 24 stycznia 2021 r. Katarzynę Bizacką o ocenę realizacji postulatów zawartych w petycji z 2019 r. wręczonej prezydentowi. Usłyszeliśmy, że do pozytywów należy zaliczyć fakt przeprowadzenia badań niektórych drzew wcześniej skazanych na wycinkę. Jednak K. Bizacka dodała, że aktywność władz miasta przy realizacji strategii ochrony przyrody jest niewystarczająca.

ZB

„Panie Prezydencie, apelujemy o zatrzymanie wycinki drzew w Tychach”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here