Szlak historyczny z tablicami

0
Bazylika św. Wojciecha; fot. J. Jędrysik
Reklama

Przy mikołowskich zabytkach i miejscach historycznych pojawiają się nowe tablice informacyjne. Dwie zamontowano przy świątyniach: pw. Matki Boskiej Śnieżnej i bazylice św. Wojciecha. Kolejne dwie staną na placu 750-lecia, gdzie była synagoga oraz przy kościele ewangelickim św. Jana.

Estetyczne tablice stanowią element Szlaku Historycznego i wykonane są ze stali nierdzewnej. Mają kształt pulpitu, na którym znajduje się informacja o każdym obiekcie w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim oraz archiwalne zdjęcie zabytku. Opisy przygotowali znawcy dziejów Mikołowa, członkowie Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego. – To są już konkretne działania związane ze zbliżającym się 800-leciem Mikołowa. Brakowało takich oznaczeń. Zdarzało się, że nasi gości, również zagraniczni podziwiali mikołowskie zabytki, ale nic o nich nie mogli się dowiedzieć – mówi burmistrz Stanisław Piechula.

Tablica przy kościele pw. Matki Bożej Śnieżnej; fot. J. Jędrysik
Tablica przy kościele pw. Matki Bożej Śnieżnej; fot. J. Jędrysik

Przypomnijmy, że kościół pw. Matki Bożej Śnieżnej jest najstarszą, zachowaną świątynią w Mikołowie. Obecna, murowana powstała w stylu późnogotyckim w XVI w. Bazylika św. Wojciecha, patrona Mikołowa została wybudowana w stylu neoromańskim w latach 1843-1861. Ciekawa jest historia mikołowskiej synagogi z 1816 r. Stała ona w miejscu dzisiejszego placu 750-lecia. Podczas II wojny światowej hitlerowcy ją zdewastowali, ale nie zburzyli. W PRL mieściła się w niej hala treningowa dla bokserów, a potem magazyn słodyczy. W 1972 r. przed obchodami 750-lecia Mikołowa, na polecenie ówczesnych władz miasta, górnicy KWK Bolesław Śmiały wysadzili synagogę w powietrze. Powodem były plany przebudowy układu komunikacyjnego. Obecnie po synagodze pozostały tylko ukryte w ziemi fundamenty. Z kolei kościół ewangelicko-augsburski św. Jana powstał w latach 1860-61. Wśród jego fundatorów był m.in. książę pszczyński Jan Henryk XI oraz August Karol Kiss z Paprocan, niemiecki odlewnik i rzeźbiarz, profesor berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych.

 

Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj