Szpital Megrez w Tychach przyjął pierwszych niezakażonych pacjentów

2
fot. ilustracyjne WSS Megrez Tychy
Reklama

Dzisiaj (29 września) Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez w Tychach przyjął pierwszych pacjentów, którzy nie są zakażeni koronawirusem. To grupa ponad 20 osób, które wymagają zabiegów rehabilitacyjnych. Wkrótce  dla niezakażonych pacjentów wznowione zostaną także planowe operacje m.in. na chirurgii, okulistyce, laryngologii. Do połowy września szpital Megrez był na liście jednoimiennych placówek zakaźnych, które mogły przyjmować jedynie pacjentów zarażonych SARS-CoV-2. Teraz jest szpitalem hybrydowym.

Jak informuje nas Justyna Szreter, główny specjalista ds. public relations, od połowy września Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez może funkcjonować jako placówka wielospecjalistyczna przyjmująca nie tylko pacjentów zakażonych SARS-CoV-2  (wymagających leczenia specjalistycznego). Tyski szpital znowu otwiera się bowiem  dla pacjentów niezakażonych, oczekujących na planowe zabiegi i hospitalizacje. 29 września ponownie ruszył tu zakład rehabilitacji.

– W oczekiwaniu na pacjentów, pomieszczenia zostały wyremontowane i zdezynfekowane – mówi Justyna Szreter. – W pierwszej kolejności na zabiegi przyjmowani będą pacjenci, którzy przed 16 marca mieli już wyznaczone terminy, lub byli w trakcie leczenia. W dalszej kolejności zapisywani będą nowi pacjenci ze skierowaniami. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu (32) 325 53 55. Mogą tu także dzwonić pacjenci, dla których termin zabiegu wyznaczono przed pandemią, a teraz chcą go zaktualizować.

Małgorzata Jędrzejczyk, rzecznik prasowa WSS Megrez, poinformowała nas, że rehabilitację w szpitalu rozpoczęła pierwsza grupa niezakażonych pacjentów licząca ponad 20 osób.

– Bezpieczeństwo pacjentów jest dla naszej placówki priorytetem – mówi Mariola Szulc, prezes gminnej spółki Megrez, będącej właścicielem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach. – Organizacja pracy szpitala w formule hybrydowej polega na wytyczeniu osobnych dróg przemieszczania się pacjentów zakażonych i niezakażonych, tak, by odseparować obie grupy od siebie. Szpital posiada na te potrzeby m.in. osobny budynek dla pacjentów zakaźnych i wydzieloną salę operacyjną dedykowaną tylko pacjentom covidowym, a mając na uwadze najwyższą troskę o wszystkich tu obecnych wdrażamy również specjalne procedury i sposoby postępowania, regularnie dezynfekujemy i ozonujemy wszystkie pomieszczenia. Cieszymy się, że potencjał Megrezu ponownie zostanie wykorzystany na potrzeby wszystkich, nie tylko chorych na koronawirusa.

Reklama

W poniedziałek 12 października, jak słyszymy od J. Szreter, planowane jest otwarcia zakładu diagnostyki obrazowej dla pacjentów, którzy mają skierowania na badania z poradni specjalistycznych NFZ lub chcą wykonać je komercyjnie (w pierwszej kolejności przyjmowani będą pacjenci, którzy zostali zapisani na badania do marca, następnie zakład zacznie przyjmować nowe zapisy; szpital wprowadzi również usługę e-skierowań). W tej chwili trwają prace serwisowe urządzeń łącznie z czyszczeniem i dezynfekcją wszystkich elementów. Ponadto trwa odkażanie pomieszczeń i pracowni. Tylko we wrześniu, jak słyszymy, zakład zużył 35 litrów roztworu do dezynfekcji powierzchni, 8,5 litra płynu do rąk i ponad 2,5 tys. chusteczek używanych m.in. do wyjaławiania aparatury medycznej. Zgromadzono już zapasy środków ochrony osobistej dla personelu, zamontowano dozowniki z płynem dezynfekującym przy wejściach dla pacjentów, opracowano procedury bezpieczeństwa, które wykluczają możliwość kontaktowania się pacjentów hospitalizowanych z ambulatoryjnymi. Będą osobne godziny przyjęć, wytyczone zostaną osobne trakty do poruszania się. Sterylizator plazmowy będący na wyposażeniu zakładu diagnostyki obrazowej zapewni ciągłą filtrację powietrza z drobnoustrojów.

– W październiku planowe operacje zaczną wykonywać tzw. oddziały zabiegowe szpitala, chirurgii rekonstrukcji narządu ruchu, chirurgii ogólnej, okulistyki, laryngologii – mówi Justyna Szreter. – Od listopada, kiedy zakończy się pierwszy etap remontu oddziału ginekologiczno-położniczego, powrócą także zabiegi w oddziale ginekologicznym. Etap ten dotyczy remontu skrzydła szpitala mieszczącego oddział neonatologiczny oraz odcinek położniczy.

– Na pacjentki w części położniczej czekać będą dwuosobowe sale w tzw. systemie rooming-in dla matek z dziećmi, takie same, jakie istnieją już na odcinku wyremontowanym w 2014 r. – dodaje prezes Mariola Szulc. – Przy każdym pokoju będzie także łazienka. To europejski standard i taki ma obowiązywać na całym oddziale. Z kolei na neonatologii powstanie całkiem nowa organizacja sal i inny układ pomieszczeń z dużą salą do intensywnej terapii noworodków.

Od sierpnia, jak słyszymy, istnieje możliwość wykonywania komercyjnych badań laboratoryjnych w szpitalnym Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologicznej. Wróciły także promocyjne środy, podczas których istnieje możliwość wykonania badań w promocyjnych cenach (niektóre z oferowanych badań można wykonać nawet, jak słyszymy, do 50 proc. taniej).

(icz)

Już od 15 września szpital wojewódzki w Tychach mógłby przyjmować niezakażonych pacjentów, ale…

 

Reklama

2 KOMENTARZE

    • Próbuj szczęścia. Normalnie tam jest się trudno dodzwonić, a w obecnej sytuacji graniczy to z cudem. Moja sąsiadka się ostatnio dodzwoniła, ale próbowała kilka dni, a odbiór tego po co dzwoniła też nie był łatwy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj