Szpital tymczasowy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach

0
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, fot. Jarosław Jędrysik
Reklama

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach powstanie szpital tymczasowy dla pacjentów chorujących na COVID-19. Ma pomieścić 500 łóżek.

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach informuje, że najbardziej znany obiekt wystawienniczy w regionie – czyli Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach – został wytypowany na szpital tymczasowy dla pacjentów chorujących na COVID-19.

– Dogodne położenie w centrum miasta, dobra infrastruktura oraz możliwość sprawnego dostosowania obiektu do odpowiednich standardów, to kluczowe kryteria, które były brane pod uwagę przy lokalizacji szpitala – mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Specjalny zespół (w skład którego wchodzą eksperci, głównie lekarze o różnych specjalnościach) pracuje nad planem strategii organizacyjnej tego przedsięwzięcia. Przede wszystkim, jak słyszymy, brane są pod uwagę rekomendacje specjalistów, którzy uznali, że umieszczenie pacjentów na jednym poziomie, w otwartej przestrzeni, będzie korzystniejsze dla zapewnienia właściwej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej.

Duża przestrzeń, jaką dysponuje MCK, jest atutem tej lokalizacji, zarówno jeśli chodzi o przygotowanie infrastruktury (sprzętu medycznego, zbiorników z tlenem itp.), jak i opiekę nad przyszłymi pacjentami, którzy nie będą umieszczani na różnych piętrach i oddziałach, ale w przestronnej hali, gdzie łatwiejszy będzie stały nadzór i opieka nad chorymi. W tej formule bardziej efektywna może być też organizacja pracy personelu medycznego.

Reklama

ŚUW informuje, że trwają uzgodnienia dotyczące zarówno wyposażenia szpitala tymczasowego, jak i personelu, który będzie w nim pracował. Wojewoda jest w stałym kontakcie z zarządcą MCK, dyrektorami szpitali, izbami lekarskimi i pielęgniarskimi, władzami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jednocześnie, jak słyszymy, systematycznie powiększana jest baza tzw. łóżek covidowych w śląskich szpitalach (informacja o ilości miejsc oraz zajętości codziennie publikowana jest na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego: https://www.katowice.uw.gov.pl/covid-19). Dla potrzeb pacjentów z COVId-19 udało się pozyskać kolejne miejsca w placówkach m.in. w Częstochowie, Bielsku–Białej, Orzeszu, Bystrej, Katowicach, Rybniku, Jastrzębiu–Zdroju, Zabrzu, Świętochłowicach, Czeladzi, Mysłowicach, Myszkowie. Łącznie to blisko pół tysiąca łóżek.

– Na pacjentów, którzy przechodzą zakażenie nieuciążliwie, czekają miejsca w izolatoriach w Istebnej oraz w Ustroniu – łącznie to ponad 250 miejsc, z czego zajętych jest 58 – poinformował 21 października ŚUW.

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here