Ta kapliczka przetrwała powódź i szkody górnicze

0
Radny Alojzy Pyrcik przy kapliczce Matki Bożej Różańcowej w czasie remontu; fot. Lech Gawin

W czwartek 28 września, po trwającym trzy tygodnie remoncie, oddano do użytku zabytkową kapliczkę Matki Bożej Różańcowej w Chełmie Śląskim. W wyniku eksploatacji górniczej w zaczęły pojawiać się na niej pęknięcia. Władze gminy Śląskiego wyegzekwowały od kopalni „Piast-Ziemowit” pieniądze na naprawę kapliczki.

– Koszt inwestycji zamknął się kwotą 7250 zł -informuje nas Alojzy Pyrcik, radny gminny, który mieszka blisko kapliczki i doglądał prac remontowych. – Podczas powodzi, która nawiedziła dzielnicę Chełm Mały w 2010 r., woda wdarła się do budynku, ale poziom wody zatrzymał się na wysokości znajdującego się w kapliczce obrazu! W tym obiekcie sakralnym odbywają się różne uroczystości kościelne. Już 8 października będzie miał tu miejsce tradycyjny odpust – dodaje radny Pyrcik.

Kapliczka Matki Boskiej Różańcowej znajduje się w Chełmie Małym „Za Górą”. Została wybudowana ok. 1919 r. przy drodze prowadzącej niegdyś do Krakowa. Przypomina wyglądem mały kościółek. Na jej szczycie znajduje się sygnaturka z dzwonkiem, wzywającym na nabożeństwa majowe i różańcowe. Wewnątrz kapliczki tuż nad ołtarzem znajduje się obraz przedstawiający koronowanie Matki Bożej przez Trójcę Świętą na królową nieba i świata. Na szczególną uwagę zasługuje kamień ołtarzowy portatile z relikwiami św. Tymoteusza męczennika i św. Wiktoryny, o który postarał się ks. proboszcz Piotr Sopora. Poprosił on kurię diecezjalną w Katowicach o możliwość odprawiania w kaplicy mszy św. przynajmniej w niektóre niedziele czy święta. Za czasów proboszczowania ks. Eugeniusza Góreckiego zaprowadzono w kapliczce nabożeństwa: odpust odprawiany jest tu zawsze w pierwszą niedzielę października w intencji wszystkich parafian – mieszkańcom Chełmu Małego. Msza św. sprawowana jest również w Dzień Zaduszny, a kiedyś odprawiano ją też w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła.

Kapliczka spełniała również funkcję miejsca modlitw za zmarłych. Po śmierci mieszkańca z Chełmu Małego, trumnę przywożono do kapliczki, gdzie odmawiano modlitwę różańcową i śpiewano pieśni żałobne.

Część historyczna na podst. www.encyklo.pl – Historia Kościoła na Śląsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here