Powstaje tablica upamiętniająca poległych górników KWK „Wujek”

3
Lampa górnicza na osiedlu A w Tychach, 19.10.2017r.; fot. ZB
Reklama

W Tychach trwają prace nad tablicą upamiętniającą górników poległych w KWK „Wujek” podczas stanu wojennego. Ma być wmurowana pod koniec roku w lampę górniczą stojącą na osiedlu A. Tablica powstaje z inicjatywy tyskich kół .Nowoczesnej oraz PO.

Pracę nad tablicą poświęconą górnikom przeciwstawiającym się wprowadzeniu przez komunistów 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego w Polsce, zastrzelonym podczas pacyfikowania strajku w katowickiej kopalni „Wujek” władze Tychów zleciły znanemu tyskiemu rzeźbiarzowi Tomaszowi Wenklarowi. Artysta informuje nas, że tablica ta będzie miała prostą formę geometryczną, co związane jest z faktem późniejszego zamontowania jej albo na stojącej już od wielu lat na osiedlu A lampie górniczej (wykonanej w skali 10:1), albo na specjalnym kamieniu wmurowanym przy tej lampie. Na razie, jak słyszymy od Tomasza Wenklara, treść napisu czeka na zatwierdzenie przez Instytut Pamięci Narodowej. Uroczyste odsłonięcie miałoby nastąpić w grudniu br.

Tomasz Wenklar jest autorem odsłoniętej niedawno tablicy upamiętniającej działalność NSZZ „Solidarność” w Tychach (pl. Konstytucji 3 maja). Oprócz tego jego dziełem są tablice poświęcone Żołnierzom Wyklętym na pl. Baczyńskiego, żołnierzom polskim pociągu „Groźny” na dworcu PKP Tychy. W tyskich szkołach zobaczyć można tablice poświęcone św. Matce Teresie, żołnierzom AK, prymasowi Wyszyńskiego. T. Wenklar zaprojektował również rzeźby Wejchertów (ul. Darwina), Riedla (al. Niepodległości), Karolinki (fontanna na rynku os. K), Jezusa Chrystusa (na zewnątrz kaplicy kościoła pw. Miłosierdzia Bożego na os. A).

16 grudnia 1981 r. rozpoczęła się pacyfikacja KWK „Wujek” w Katowicach. Użyto broni. Na miejscu zginęło sześciu górników: Józef Czekalski, Józef Giza, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Zbigniew Wilk i Zenon Zając. W kolejnych dniach w szpitalach od odniesionych ran zmarli Andrzej Pełka, Joachim Gnida i Jan Stawisiński [źródło: IPN]. Joachim Gnida urodził się w Mikołowie, ale uczęszczał do szkoły podstawowej w Tychach.

Reklama

Więcej informacji o inicjatywie kół Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej zamieścimy w najbliższym papierowym wydaniu „Nowego Info”.

(icz)

Reklama

3 KOMENTARZE

  1. Dla rzetelności artykułu wypadałoby dodać, iż tablica powstaje z inicjatywy tyskich kół .Nowoczesnej oraz PO. Decyzja o złożeniu do magistratu wniosku o wmurowanie tablicy zapadła w dniu 13 grudnia 2016 roku podczas zorganizowanych przez wnioskodawców obchodów upamiętniających wszystkie ofiary stanu wojennego. Czekamy na uzupełnienie artykułu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj