Tabliczka z nazwą placu Konstytucji 3 maja

0
Wieszanie tabliczki z nazwą placu Konstytucji 3 maja; fot. ZB
Reklama

Tabliczka z nazwą tyskiego placu na urodziny Konstytucji 3 maja. Na zaniedbanym pl. Konstytucji 3 maja, dzięki staraniom Klubu Gazety Polskiej, radnej Ewie Węglarz i Solidarnym 2010, pojawiła się dzisiaj (3.05) tabliczka z nazwą tej przestrzeni publicznej. To inicjatywa obywatelska, będąca formą przypomnienia władzom miasta o powinności dbania o to miejsce. Oficjalne miejskie obchody 226. rocznicy uchwalenia majowej konstytucji i 96. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego odbyły się w Czułowie i w Starych Tychach.

Co roku program upamiętnienia Konstytucji 3 maja i wybuchu III Powstania Śląskiego sprowadzał się zasadniczo do mszy świętej w intencji Ojczyzny oraz składania kwiatów pod pomnikami: Poległych Powstańców Śląskich przy ul. Katowickiej w Czułowie oraz Powstańca Śląskiego na pl. Wolności. Tak było i dzisiaj (uroczystość w Czułowie odbyła się o godz. 10.00, mszę św. w kościele św. Marii Magdaleny odprawiono o godz. 13.00, a ok. godz. 13.30 złożono kwiaty przed pomnikiem na pl. Wolności). Później ok. 14.00 na rynku przed kościołem św. Marii Magdaleny rozpoczął się koncert muzyki polskiej w wykonaniu Acoustic Quartet, czyli kwartetu smyczkowego muzyków z Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO.

Nowym elementem składającym się na dzisiejsze święto była uroczystość zorganizowana ok. godz. 12.45 przez Klub Gazety Polskiej, Solidarnych 2010 i radną Ewę Węglarz na pl. Konstytucji 3 maja w Tychach. Plac ten istnieje od dawna, ale niewielu o nim słyszało. Na skutek bierności władz nie było bowiem do tej pory żadnej tabliczki z nazwą.

Reklama

Plac Konstytucji 3 maja znajduje się przez kościołem św. Jana Chrzciciela, pierwszą świątynią socjalistycznego z założenia miasta Nowe Tychy. To zaniedbany obszar, kojarzący się raczej z parkingiem. Organizatorzy uroczystości dokonali najpierw symbolicznego gestu przymocowania tabliczki z nazwą placu do słupa latarni. Rozwinięto transparent: „Witamy na Placu Konstytucji 3-go Maja”. Wiernym, którzy po zakończeniu mszy św. wychodzili z kościoła św. Jana Chrzciciela rozdawano m.in. biało-czerwone chorągiewki, zachęcając do uczestniczenia w uroczystości.

Janusz Jabłoński, szef Klubu Gazety Polskiej w Tychach przypomniał historię uchwalenia Konstytucji 3 maja. Stwierdził też, że plac, który nosi nazwę tego ważnego w historii Polski aktu prawnego, jest w Tychach tak bardzo anonimowy, że nie wiedzą o nim nawet lokatorzy pobliskich bloków. Mówił też o roli Targowicy w niszczeniu wartości, które niesie majowa konstytucja.

– Targowica to tamtejsza totalna opozycja – wyjaśniał Janusz Jabłoński.

Radna (niezrzeszona) Ewa Węglarz w swoim przemówieniu stwierdziła, że w dniu Święta Konstytucji 3 maja wszystkie tyskie uroczystości powinny odbywać się właśnie na tym placu, a tak nie jest. Plac jest zaniedbany, w błocie. Przypomniała historię budowy, wbrew komunistycznym władzom, kościoła św. Jana Chrzciciela, w którą zaangażowali się nie tylko katolicy, ale również ludzie innych wyznań i niewierzący. Wyraziła nadzieję, że za rok, już na wyremontowanym placu, będzie można świętować kolejną rocznicę uchwalenia majowej konstytucji.

Mirosław Kańtor, grając na gitarze, zaśpiewał wraz z uczestnikami zgromadzenia m.in. „Witaj majowa jutrzenko”, a na zakończenie hymn Polski (4 zwrotki).

Godnym odnotowania był krótki wykład historyka dr. Andrzeja Drogonia wygłoszony już po oficjalnym zakończeniu imprezy na placu. Historyk zwrócił uwagę, że twórcy Konstytucji 3 maja przewidzieli naturalną potrzebę jej modyfikacji po 25 latach, by odpowiadała na aktualne potrzeby społeczeństwa. Do modyfikacji tej zobowiązany został naród. W tym kontekście dr Drogoń przekazał informację, że Andrzej Duda, prezydent RP zapowiedział przeprowadzenie referendum w sprawie obecnej Konstytucji RP.

– Dziś Targowicy nie będzie, pod warunkiem, że będziemy wierni duchowi Konstytucji 3 maja – Andrzej Drogoń zacytował wciąż aktualne kazanie ks. prof. Tischnera wygłoszone 3 maja 1981 r. na Wzgórzu Wawelskim.

Po południu na Dziką Plażę w Paprocanach dojechali dzisiaj rowerzyści w ramach organizowanego przez tyską Platformę Obywatelską „Tyskiego Biało-Czerwonego Spaceru Cyklistów”.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj