Tajemnica sacrum – jubileuszowa msza trydencka

0
Konsekracja podczas mszy św. trydenckiej w Tychach; 26.09.2020 r.; fot. Anna Szczepanek
Reklama

W kościele pw. św. Marii Magdaleny w Tychach 26 września odprawiona została msza św. trydencka (po łacinie w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego). Odbyła się ona z okazji jubileuszu dziesięciolecia regularnych celebracji mszy trydenckich w Tychach.

Jubileuszowa msza św. trydencka w kościele pw. św. Marii Magdaleny miała uroczysty charakter. Była śpiewana (Kyrie eleison – Panie, zmiłuj się, Gloria – chwała Bogu na wysokościach), Credo – wierzę, Sanctus – święty, święty, święty, Pater noster – Ojcze nasz i Agnus Dei – Baranku Boży).

Początki jej sprawowania w Tychach przypomniał ks. prałat Franciszek Resiak. Pierwsze takie msze odprawiano w kościele w Paprocanach, a potem w parafii św. Benedykta Opata. Następnie tradycję tę kontynuowano w Matce Tyskich Kościołów – świątyni pw. św. Marii Magdaleny.

Przypomnijmy, że pomimo reformy liturgii katolickiej, dokonanej w latach 60. XX w., po II Soborze Watykańskim, przez papieża Pawła VI (wprowadzenie mszy św. odprawianych w językach narodowych przez kapłana zwróconego twarzą ku wiernym), forma trydencka (po łacinie, przez kapłana zwróconego ku tabernakulum z Najświętszym Sakramentem, a tyłem do wiernych) jest nadal uważana przez Kościół katolicki za równie ważną.

Reklama

Przebieg tej liturgii ustalono na Soborze Trydenckim, który obradował w latach 1545-63. Wierni uczestniczą w niej biernie. Kapłan nie zwraca się bezpośrednio do ludzi, a główny
akcent położony jest na misterium przeistoczenia.

Teologię mszy św. trydenckiej przybliżył w Tychach ks. prałat Resiak. – Podczas mszy św. trydenckiej jest mocno wyakcentowana tajemnica obecności Zbawiciela w postaci konsekrowanego chleba i wina. W jaki sposób? Przeistoczenie odbywa się w ciszy. Kapłan wymawia słowa konsekracji szeptem. Kiedy jako młody kapłan odprawiałem tę mszę, to podczas konsekracji była cisza jak makiem zasiał. Wszyscy czuli, że teraz dokonuje się wielka tajemnica wiary.

A jak jest dzisiaj? Konsekracja odbywa się głośno. Księża czasem wręcz krzyczą, a ja powtarzam – przynajmniej dwa, trzy tony ciszej. Jeżeli mamy do czynienia z sacrum, to potrzebne jest wyciszenie. Nie zwracamy się do kogoś krzykiem, aby okazać mu szacunek – mówił ks. Franciszek Resiak.

Fakt ważności mszy trydenckiej potwierdzono w latach 80. z inicjatywy św. Jana Pawła II. Wedle powołanej przez Papieża Polaka komisji kardynalskiej, której przewodniczył Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI, msza trydencka nigdy nie została zakazana.
W efekcie Jan Paweł II polecił biskupom ułatwiać wiernym przywiązanym do rytu trydenckiego pielęgnowanie tej tradycji liturgicznej.

W 2007 r. papież Benedykt XVI w liście „Summorum Pontificum” zezwolił na odprawianie mszy św. trydenckiej każdemu kapłanowi bez konieczności zgody biskupa.

Po sobotniej, jubileuszowej mszy w Tychach celebrans ks. Krzysztof Stala podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do 10-letniej obecności mszy trydenckiej w tym mieście,
m.in. ks. prałatowi Franciszkowi Resiakowi i ks. Januszowi Lasokowi, proboszczowi parafii pw. św. Marii Magdaleny.

Msza trydencka celebrowana jest w kościele św. Marii Magdaleny w Tychach w pierwszą niedzielę nieparzystych miesięcy o godz. 14.00. Najbliższa odbędzie się wyjątkowo (ze
względu na Uroczystość Wszystkich Świętych) w drugą niedzielę – 8 listopada. Z kolei w kościele św. Jana i św. Pawła w Katowicach Dębie celebrowana jest w pierwszą niedzielę
parzystych miesięcy o godz. 13.45.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here