Tajemniczy van Gogh – tyszanka o wielkim artyście

0
Okładka książki Agnieszki Kijas

We wtorek, 22 maja, w tyskim Klubie Osiedlowym „Zuzanna” (ul. Zgrzebnioka 31a) oraz 24 maja w Riedel Music Club (ul. Oświęcimska 53) odbędą się spotkania autorskie Agnieszki Kijas, tyskiej pisarki i pasjonatki sztuki, połączony z premierą jej najnowszej książki „Vincent van Gogh. Człowiek i Artysta”.

Pozycja ukazała się nakładem warszawskiego wydawnictwa SBM i od maja br. jest dostępna na półkach księgarni w całym kraju. Spotkania rozpoczną się o godz. 18.00. Wstęp na wydarzenie do klubu „Zuzanna” jest wolny, a w Riedel Music Club kosztuje 20 zł. Tam jednak odbędzie się również spektakl pomysłu A. Kijas pt. „Szał ciał”, w którym główną rolę zagrają arcydzieła, wywołujące pąsowy rumieniec na twarzy, czyli akty. Spektakl jest częścią szerszego cyklu zatytułowanego „Po drugiej stronie płótna”, jaki opowiada o sekretach mistrzów malarstwa i ich dziełach.

Chyba nie ma osoby, która nie zna malowanych w ciepłych barwach „Słoneczników”, tajemniczej „Gwiaździstej nocy” albo urokliwego obrazu z „Tarasem kawiarni w nocy”. Te i inne wybitne dzieła Vincenta van Gogha, holenderskiego malarza, stały się pretekstem do rozmyślań nad krótkim, lecz bardzo twórczym życiem artysty, które w swojej najnowszej książce opisała tyszanka Agnieszka Kijas.

– Jeżeli ktoś słyszał cokolwiek o Vincencie van Goghu, to najpewniej historię o tym, jak w przypływie szału holenderski mistrz postimpresjonizmu obciął sobie ucho, skutkiem czego trafił do kliniki dla psychicznie chorych – mówi A. Kijas – W istocie opowieść o jego życiu obfituje w znacznie więcej ciekawych, zagadkowych i tajemniczych momentów.

Autorka tekstu zagląda za płótna wielkich obrazów Vincenta van Gogha, by zapoznać czytelników z fascynującymi motywami działania i tajemnicami biografii twórcy. Co ciekawe, w opowieści o życiu holenderskiego geniusza spotykamy się nie tylko z Vincentem artystą, ale przede wszystkim z Vincentem człowiekiem.

– Zbyt często zapominamy, że artyści to zwykli ludzie z krwi i kości – dodaje A. Kijas. – Mają swoje radości, swojej sukcesy, ale niestety wielu z nich poznało też smak porażki. Vincent był samoukiem i choć nie doczekał się sławy, głęboko wierzył w swój talent i artystyczne powołanie. Mówił: „Nic nie poradzę, że moje obrazy się źle sprzedają. Ale nadejdzie czas, gdy ludzie zrozumieją, że są warte znacznie więcej niż cena farby, której użyłem do ich namalowania”.

Na spotkaniach autorskich będzie możliwość zakupu pięknie wydanej książki w wersji albumowej, liczącej 240 stron, wraz z dedykacją Agnieszki Kijas.

Agnieszka Kijas – poetka, pisarka, autorka scenariuszy spektakli i dziennikarka. Jest autorką książek „Trzy dziesiątki BELFEgoRa”, „Kobióneria Dzieje teatru z Kobióra”, współautorką książki dla dzieci „Czytanie na drugie śniadanie”, pomysłodawczynią i realizatorką spektakli o sztuce pt. „Po drugiej stronie płótna” oraz kilku spektakli poetyckich. Mieszka i tworzy w Tychach.

(JJ)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here