Taneczna, europejska podróż

0
Fot. J. Jędrysik

Taneczna, europejska podróż. Zespół Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach uczestniczy w międzynarodowym programie Erasmus +, współfinansowanym przez Unię Europejską. W przedsięwzięciu pt. „Niwelowanie różnic poprzez muzykę” biorą jeszcze udział placówki z Hiszpanii, Rumunii, Turcji i Włoch. W ramach programu 25 listopada w ZSS nr 8 odbyła się impreza muzyczna pt. „Taneczna podróż z Erasmusem +”.

Tematem przewodnim dwuletniego projektu (rozpoczął się we wrześniu br.) jest pokazanie siły szeroko pojętej muzyki i innych aspektów sztuki, jako narzędzi zbliżających ludzi różnych kultur. Oprócz tyskiej placówki w akcji bierze udział szkoła podstawowa z Almendralejo (Hiszpania), szkoła specjalna z Cluj-Napoka (Rumunia), dom kultury z Isparty (Turcja) dla dzieci uzdolnionych matematycznie i artystycznie oraz stowarzyszeniem kulturalne z Fasano (Włochy). Założył je zawodowy muzyk Vincenzo de Luci, który po wypadku samochodowym przez długi czas był sparaliżowany i nie mógł grać na trąbce. Po rehabilitacji częściowo odzyskał sprawność przedramienia i dzięki specjalnie dostosowanemu instrumentowi znów gra i pomaga innym niepełnosprawnym muzykom.

Ze strony tyskiej szkoły w programie biorą w nim udział uczniowie i nauczyciele zrzeszeni w grupach artystycznych działających w ZSS nr 8: Oligo Mix Band (zespół muzyczno-wokalny), Pinezka (tańce ludowe), Znak Zapytania (teatr ekspresji ruchowej) oraz klasy III szkoły zawodowej, którzy lubią tańczyć, grać, śpiewać, występować na scenie i udzielać się artystycznie.

W każdym miesiącu realizowany jest jeden z celów zawartych w projekcie „Niwelowanie różnic poprzez muzykę”. 25 listopada w ZSS nr 8 odbyła się zabawa taneczna pt. „Taneczna podróż z Erasmusem +”.

Uczniowie „podróżowali” po krajach partnerskich „pociągiem”, którego maszynistką była Martynka Rutkowska (jej wózek został przebudowany w lokomotywę). W każdym z krajów należało podbić paszport, a za „walutę” danego państwa „kupowano” rumuńskie i tureckie ciasteczka, włoskie pizzerinki oraz hiszpańskie pomarańcze z miodem i orzechami. Potrawy te przygotowali sami uczniowie i nauczyciele (w ZSS nr 8 jest klasa o zawodzie kucharz).

Piotr Grzesiak, nauczyciel muzyki i choreograf prowadził dyskotekę z muzyką z krajów partnerskich. Uczniów nie trzeba było zachęcać do udziału zabawie. Ruszyli do tańca już przy pierwszych taktach. Tańczyli też nauczyciele, przedstawiając w strojach ludowych m.in. turecki taniec weselny, śląskiego trojaka i włoską tarantellę. Nie zabrakło też tradycji polskich, np. andrzejkowych wróżb. Podczas zajęć w klasach uczniowie poznawali m.in. zwroty powitalne i flagi państw, do których wyruszyli w taneczną podróż.

Szkolną imprezę poprzedziła wizyta dwóch nauczycielek ZSS nr 8 w Rumunii. W dniach 15-19 listopada Agata Stolecka, nauczyciel języka angielskiego, koordynator programu oraz Katarzyna Gajda, nauczyciel informatyki uczestniczyły w międzynarodowym spotkaniu w szkole dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych Centrul Scolar pentru Educatie Incluziva w Cluj–Napoca. Spotkanie miało charakter roboczy. Omawiano kolejne działania projektowe oraz rozstrzygnięto konkurs na logo i hasło projektu.
– Dzięki tej wizycie koordynatorzy i nauczyciele mogli poznać się osobiście po wielu miesiącach wspólnej pracy poprzez sieć internetową – mówi Agata Stolecka. – Zwiedziliśmy też tamtejszą szkołę, uczestniczyliśmy w wielu zajęciach na terenie placówki, zwiedzali miasto i pobliską kopalnię soli Salina Turda. Było też spotkanie z władzami oświatowymi w starostwie w Cluj-Napoca – dodaje A. Stolecka.

W ramach Erasmusa, na przełomie maja i czerwca 2017 r., uczniowie ZSS nr 8 pojadą do Hiszpanii. Natomiast w grudniu 2017 r. do Tychów przybędą uczestnicy programu ze wszystkich krajów partnerskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here