Tąpnięcie w kopalni Piast-Ziemowit

1
Kopalnia Piast-Ziemowit Ruch "Piast"; fot. Lech GAWIN

Tąpnięcie w kopalni Piast-Ziemowit. Dzisiaj (18.07) około godz. 2:09 w kopalni Piast-Ziemowit Ruch „Piast” w Bieruniu doszło do tąpnięcia. Ofiar nie było. Na 7 godzin wstrzymano wydobycie w ścianie gdzie doszło do wstrząsu.

Jak poinformował nas Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej, dzisiaj (18.07) około godz. 2:09 w kopalni Piast-Ziemowit Ruch „Piast” doszło do tąpnięcia o energii 1 razy 10 do potęgi ósmej J. Wstrząs, jak słyszymy, nastąpił w ścianie 391 pokładu 209 poziom 650. Nie powstało żadne zagrożenie w pokładzie i nikomu nic się nie stało. Czasowo wstrzymano wydobycie w tej ścianie. Ponownie wznowiono je po godz. 9:00. Na razie wpłynęło 8 zgłoszeń osób, które odczuły wstrząs.

Tąpnięcie to wynik naprężeń, które powstają w górotworach. Wstrząs to skutek samoistnego wyrównywania się tych naprężeń. Podczas takiego krótkiego trzęsienia ziemi emitowana jest duża energia mierzona w dżulach (oznaczenie w układzie SI – J). Jeden dżul (Joule) to praca wykonana przez siłę o wartości 1 N (Newtona) przy przesunięciu punktu przyłożenia siły o 1 metr w kierunku równoległym do kierunku działania siły. Energia 10 do potęgi ósmej J to wartość iloczynu ośmiu dziesiątek, czyli 100000000 J.

Lech Gawin

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here