Terahurtowy zakup energii

0
fot. ZB
Reklama

Terahurtowy zakup energii. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i jej partnerzy w ciągu dwóch lat chcą zużyć prawie jedną terawatogodzinę energii, czyli dziesięć do potęgi dwunastej (iloczyn dwunastu dziesiątek) watogodzin. To olbrzymia dawka. Ma być dostarczona w ramach metropolitalnej grupy zakupowej, pierwszej tak dużej w Polsce. Rozstrzygnięcie przetargu i podpisanie umów spodziewane jest jeszcze w tym roku.

Atutem gmin zrzeszonych w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (Będzin, Bieruń, Bobrowniki, Bojszowy, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Imielin, Katowice, Knurów, Kobiór, Lędziny, Łaziska Górne, Mierzęcice, Mikołów, Mysłowice, Ożarowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Psary, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska Rudziniec, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świerklaniec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wojkowice, Wyry, Zabrze, Zbrosławice) jest możliwość zbiorczego zakupu energii. W ten sposób, po przeliczeniu, poszczególne podmioty powinny zapłacić za nią mniej niż w przypadku pojedynczych transakcji. Im większy zakup, tym mniejsza cena jednostkowa. Na lata 2019-2020 GZM złożyło zapotrzebowanie na prawie jedną terawatogodzinę energii (TWh), przeznaczając na ten zakup ok. 330 mln zł.

– To pierwsza tak duża grupa zakupowa energii elektrycznej w Polsce – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – W jej skład weszło łącznie 307 zamawiających i ich jednostek organizacyjnych. To nie tylko gminy, które tworzą GZM, ale również partnerzy spoza niej. Wśród nich są np. Lubliniec, Rydułtowy, Wielowieś, Ornontowice, Zawiercie czy Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe w Rabce-Zdroju. To pokazuje, że Metropolia, wykorzystując swoje możliwości i kompetencje, jest platformą współpracy, pozwalającą na powiększanie korzyści, wynikających ze skoordynowanego działania.

– O tym, o jak gigantycznym i złożonym projekcie mówimy, może świadczyć choćby sama objętość załącznika do szczegółowego opisu zamówienia, który liczy 1200 stron – mówi Karolina Mucha-Kuś, dyrektor Departamentu Projektów i Inwestycji GZM. – W dokumencie tym znajdują się precyzyjne informacje dotyczące tego ile energii dana jednostka zamierza kupić w trakcie trwania umowy. Oszacowano to na podstawie prognozowanego zużycia energii. Dokument zawiera szczegółowe informacje dotyczące wszystkich punktów poboru energii, które zostały objęte tym przetargiem.

Reklama

Termin składania ofert upływa, jak słyszymy, 6 września. Aby dostawy energii, w ramach metropolitalnej grupy zakupowej, mogły się rozpocząć od 1 stycznia 2019 roku umowy pomiędzy wykonawcą a zamawiającymi powinny być zawarte jeszcze w tym roku.

– Energia elektryczna będzie dostarczana m.in. do stadionów w Tychach, Gliwicach, Zabrzu, do Stadionu Śląskiego oraz wielu szkół, szpitali, domów dziecka, a także do Parku Śląskiego, Muzeum Śląskiego, Filharmonii Śląskiej – informuje Kamila Rożnowska z Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej GZM.

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj