Tężnia solankowa w parku

0
Tężnia w parku Małe Planty. Na zdjęciu inicjatorzy projektu oraz burmistrz i wiceburmistrz Mikołowa; fot. Mateusz Handel FB/Gazeta Mikołowska
Reklama

W parku Małe Planty w Mikołowie już oficjalnie działa tężnia solankowa. Otwarto ją 21 maja. Projekt „Ciechocinek w Mikołowie” został sfinansowany częściowo w ramach budżetu obywatelskiego. Kosztował ok. 800 tys. zł.

W parku Małe Planty powstała tężnia solankowa średniej wielkości z dwoma modułami rozpylającymi solankę i ławkami parkowymi.

Drewniana konstrukcja wypełniona jest m.in. brzozowymi witkami czy gałązkami śliwy, które rozbijają krople ociekającej solanki. Dzięki temu tężnia wytwarza leczniczy mikroklimat. Inhalacje solankowe pozwalają na przyswajanie przez organizm wielu prozdrowotnych mikroelementów.

Tężnia w Mikołowie to zwycięski projekt czwartej edycji budżetu obywatelskiego z 2018 r. Otrzymał 1608 głosów. Zgłosili go radni miejscy: Aneta Esnekier i Mateusz Bies (wcześniej pomysł zbudowania tężni zgłosił mikołowianin Michał Żogała, ale wówczas projekt nie uzyskał odpowiedniej liczby głosów).

Realizacja inwestycji przedłużyła się z kilku powodów. Zmieniła się lokalizacja tężni, co wymagało nadzoru prac przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Unieważniono też pierwszy przetarg na wykonanie projektu. Ponadto, jak poinformował wiceburmistrz Mateusz Handel – ze względu na duże zainteresowanie tężnią – gmina postanowiła rozbudować obiekt z planowanego jednego modułu rozpylającego aerozol solankowy do dwóch.

Reklama

Ostatecznie z budżetu obywatelskiego wydano maksymalną, dopuszczalną kwotę 200 tys. zł, a z budżetu miasta dołożono 600 tys. zł.

(J)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here