Tour de Pologne przejedzie przez nasze miejscowości

0
Tour de Pologne w Tychach, 2010 r. Sygnał do startu pistoletem dał prezydent Andrzej Dziuba; fot. Piotr Kaczmarczyk
Reklama

W dniach 29 lipca-4 sierpnia odbędzie się 74. Tour de Pologne – największy wyścig kolarski w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku trasa czwartego etapu tej imprezy (1 sierpnia) z Zawiercia do Zabrza będzie przebiegała przez miejscowości naszego regionu: Chełm Śląski, Lędziny, Bieruń, Bojszowy, Tychy, Kobiór, Gostyń, Orzesze i Suszec.  Kolarze tylko przejadą przez te gminy. Szczegółowa trasa i mapy etapu w galerii poniżej.

We wtorek 1 sierpnia odbędzie się najdłuższy etap Tour de Pologne. Trasa z Zawiercia do Zabrza wyniesie 238 km.

Jak wyglądał będzie przejazd najlepszych, zawodowych grup kolarskich na świecie przez gminy naszego regionu?

Kolarze wjadą do Chełmu Śląskiego drogą nr 780. Dojadą do Kopciowic, a następnie drogą wojewódzką nr 934 do centrum Chełmu Śląskiego. 

Reklama

Stamtąd ul. Odrodzenia wjadą na teren gminy Lędziny – do Goławca. Następnie peleton ul. Goławiecką dojedzie do Lędzin Górek.

Dalej ulicami: Szenwalda, Jagiellońską i ul. Lędzińską kolarze wjadą do Bierunia. Przejadą ul. Lędzińską, wzdłuż bramy towarowej Fiata, na ul. Oświęcimską, aby nią dotrzeć do rynku. Potem peleton przejedzie ulicami: Krakowską, Chemików i Wita.

Z ul. Wita kolarze skierują się ul. Złoty Łan do Bojszów Świerczyńca.

Następnie ul. Bieruńską dotrą do Tychów. Przez Cielmice przejadą ul. Bieruńską i Jedności. W samych Tychach trasa wiodła będzie ulicami: Targiela, Szojdy, Strzelecką, Sikorskiego (jezdnia północna) i al. Bielską (jezdnia zachodnia) do Kobióra.

Na rondzie w Kobiórze kolarze skręcą w ul. Centralną (droga wojewódzka nr 928), w kierunku na Gostyń. W Gostyni pojadą ulicami: Pszczyńską (DW 928), Miarową i Gostyńską do Orzesza Zgonia.

W Zgoniu trasa wiodła będzie ul. Grunwaldzką i Pisarka do Orzesza Królówki, a stamtąd ul. Czarneckiego i ul. Królówka do gminy Suszec.

Do Suszca kolarze wjadą ul. Dolną. Potem ulicami: Szkolną, św. Jana i Pszczyńską (DW nr 935) dotrą do Suszca Rudziczki, a następnie do Żor.

Przypomnijmy, że ostatni raz w naszym rejonie Tour de Pologne zawitał 4 sierpnia 2010 r. W Tychach honorowy start odbył się na alei Niepodległości przed Urzędem Miasta (prawdziwe ściganie zaczęło się spod fabryki Fiata). Sygnał do startu dał pistoletem Andrzej Dziuba, prezydent miasta. Towarzyszył mu Czesław Lang, były kolarz (wicemistrz olimpijski z Moskwy) i organizator TdP, Zygmunt Hanusik, pochodzący z Tychów jeden z najlepszych polskich kolarzy w historii oraz Zbigniew Szczepkowski, czołowy nasz kolarz (tor i szosa) lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, olimpijczyk z Montrealu (1976). Obok prezydenta i Zygi Hanusika podziwiać można było piękne hostessy. Zresztą włoski kolarz Daniele Benatti odkrył to, co my już wiemy od dawna – że Polki są najpiękniejsze na świecie.

Na marginesie można wspomnieć, że w 1963 r. TdP wygrał pszczynianin Stanisław Gazda, a w 1969 r. drugie miejsce zajął Hanusik. Czesław Lang, wicemistrz olimpijski z Moskwy i pierwszy polski zawodowy kolarz podniósł z gruzów wyścig dookoła Polski, który za komuny pozostawał w cieniu Wyścigu Pokoju. Tour de Pologne obecnie zaliczany jest do cyklu UCI Pro Tour, czyli listy najważniejszych wyścigów na świecie z udziałem najlepszych drużyn zawodowych.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj