Trafili na szczyt amerykańskiej listy przebojów

0
Zespół Perły i Łotry; fot. Franciszek Gramatyka

Piosenka szantowa wykonana przez związany z Tychami zespół Perły i Łotry znalazła się na szczycie słynnej amerykańskiej listy przebojów Billboard, w kategorii utworów tanecznych i elektronicznych. Jak to możliwe? Jak do tego doszło? Pytamy o to Michała Gramatykę, członka Pereł i Łotrów, a także posła Platformy Obywatelskiej.

– Nagraliśmy jakiś czas temu starą nordycką pieśń „My Mother Told Me”. Zapisano ją w jednej ze średniowiecznych sag Wikingów. Ta ludowa pieśń pojawiła się też w popularnym serialu „Wikingowie”. Na nasze wykonanie (a capella na pięć głosów – przyp. red.) natrafił w sieci internetowej L.B. One, francuski didżej, autor m.in. przeboju „Tired Bones” – mówi Michał Gramatyka.

– L.B. One skontaktował się ze mną poprzez komunikator WhatsApp, bo na stronie zespołu podany jest mój numer telefonu. Didżej napisał, że bardzo podoba mu się nasze wykonanie. Zapytał czy zgodzimy się na remix utworu. Lubimy eksperymenty muzyczne, więc zgodziliśmy się. Potem odezwała się wytwórnia L.B. One’a i ustaliliśmy zasady współpracy – dodaje M. Gramatyka.

Utwór szantymenów przerobiony na styl dance trafił w Internecie do wszystkich popularnych serwisów streamingowych: Spotify, YouTube czy Deezer. Po kilku miesiącach utwór „My Mother Told Me” doszedł do 8. miejsca na liście „Hot Dance/Electronic Songs” magazynu Billboard. Klasyfikuje ona najlepiej sprzedające się w sieci piosenki taneczne. W kanale Spotify „My Mother Told Me” ma już ponad milion odtworzeń.

– Byliśmy mile zaskoczeni. Poza Basią Trzetrzelewską jesteśmy chyba jedynymi Polakami notowanymi na tej słynnej liście przebojów – podsumowuje Michał Gramatyka.

Oprócz Michała Gramatyki, zespół Perły i Łotry tworzą: Wojciech Harmansa, Michał Mrozik, Włodzimierz Dębski, Ireneusz Herisz oraz Adam Nawrot. Występują od ponad 20 lat. Nagrali 7 płyt. W Tychach współorganizują festiwal szantowy Port Pieśni Pracy.

(JJ)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here